Czy w okresie pandemii można dobrze przygotować trzecioklasistów i ich rodziców do przyjęcia przez dzieci po raz pierwszy Pana Jezusa?
To pytanie bez wątpienia zadawali sobie katecheci i księża we wszystkich parafiach w Polsce na początku roku szkolnego. Dziś wiadomo, że większość przygotowań musiała się odbyć i nadal się odbywa online. Choćby dlatego, że wiele dzieci w czasach koronawirusa we Mszy św. uczestniczy online.
Pandemia sprawiła, że na dalszy plan zeszły najczęściej pojawiające się pytania: gdzie zorganizować przyjęcie, jak udekorować stół, jaki wybrać strój i co kupić na prezent? Pandemia także sprawiła, że by dzieci mogły odkryć osobistą relację z Panem Bogiem, muszą się o to znacznie bardziej zatroszczyć rodzice.
W Szkole Podstawowej "Skrzydła” w formacji dzieci i rodziców pomaga Wspólnota Chemin Neuf (Nowa Droga). Od wielu lat to właśnie członkowie tej wspólnoty zajmują się przygotowaniem całych rodzin do przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii Świętej przez dziecko uczące się w "Skrzydłach". Wiedzą, że dla rodziców jest to szansa, aby zbliżyć się do swojego dziecka i pogłębić z nim relacje przed trudnym czasem dorastania. Nie brakuje w tym okresie przygotowania także chwil, w których rodzice mogą się zbliżyć bardziej do siebie w małżeństwie.
Tegoroczne przygotowania także w "Skrzydłach" wyglądają niestety inaczej niż zwykle. - Wchodząc w ten rok, nie zakładaliśmy, że będzie on tak wyglądał i że w zasadzie cały czas będziemy się widzieć wirtualnie - mówią Magda i Michał Magochowie, odpowiedzialni w Chemin Neuf za tegoroczną Komunię Świętą w "Skrzydłach". - Taką jednak rzeczywistość mamy i za taką, jaka jest, też dziękujemy, bo choć są trudy, ale są też owoce tego czasu - podkreślają małżonkowie.
Wspólnota, dostosowując się do panującej sytuacji, postanowiła rodziców dzieci z każdej z trzech klas, które w maju przyjmą po raz pierwszy Pana Jezusa, podzielić na tzw. fraternie, czyli grupki dzielenia. W każdej z grup znalazły się trzy bądź cztery małżeństwa. Ich zadaniem były spotkania online w wyznaczonym terminie i dzielenie się swoim przemyśleniami, doświadczeniami na konkretnie zadany temat.
Przygotowane zostały także nauczania online oraz świadectwa członków wspólnoty Chemin Neuf. Animatorzy całej tegorocznej formacji mają świadomość, że wielu rodzinom w tych czasach bardzo trudno się odnaleźć. - Brakuje nam relacji z drugim człowiekiem, rozmów, dzielenia się swoim przeżyciami - stwierdza Magda Magoch. - To jest trud, ale jesteśmy przekonani, że owoce tego, do czego teraz się przygotowujemy, będą słodsze. Wierzymy, że zarówno filmy, świadectwa, jak i grupy dzielenia "niosą" te przygotowania. Choć w innej formie, to jednak są one nadal pełne, takie, jakie być powinny.