Nowy numer 17/2024 Archiwum

Modlitewna i formacyjna oferta Duszpasterstwa Akademickiego KUL

Już niebawem kolejne rekolekcje w kościele akademickim, które zakończy spotkanie z abp. Rysiem. Duszpasterze dostrzegają rosnące znaczenie formacji indywidualnej studentów i rozwój grup anglojęzycznych.

Zakończyły się właśnie rekolekcje, które wygłosił bp Grzegorz Suchodolski, podczas których przypominał, że przede wszystkim odnowę należy rozpoczynać od siebie. – Bóg nie jest dostępny tylko dla niektórych. On jest Ojcem wszystkich – mówił, nawiązując do wypowiedzi papieża Franciszka podczas spotkania w Ur. Biskup odwoływał się do licznych wypowiedzi papieskich z czasu pielgrzymki do Iraku i Autonomii Kurdystanu. – Na oczach wszystkich wyznawców monoteistycznych religii, na oczach całego świata papież powiedział, że Bóg jest miłosierny – podkreślał.

Rekolekcje miały walor aktualności i pogłębionej duchowości. Biskup Suchodolski podkreślał wychodzenia papieża Franciszka na obrzeża kultury i wiary z perspektywy katolików i chrześcijan świata zachodniego. Nauki rekolekcyjne są dostępne nadal na kanale YouTube duszpasterstwa akademickiego KUL.

Już niebawem rozpoczną się rekolekcje „Patris Corde” – czyli „sercem ojca”. Potrwają one od 18 do 21 marca. Ojcowie jezuici zapraszają w te dni na Mszę św. z oprawą muzyczną o godz. 18 do kościoła akademickiego. A następnie na nabożeństwo do św. Józefa i na konferencje, które codziennie będą głoszone w te dni o godz. 20. Poprowadzą je księża z Łodzi: o. T. Nowak, o. R. Recław, ks. S. Sosnowski, a także abp G. Ryś.

– Duchowni będą mówić o różnych aspektach ojcostwa, o nauczaniu Ojca Świętego Franciszka o św. Józefie. Wydaje się, że to będzie zarówno ciekawa forma, jak też wyjątkowo cenna treść – mówi o. Rafał Sztejka SJ, duszpasterz akademicki KUL.

We wszystkich tych wydarzeniach i naukach będzie można uczestniczyć za pośrednictwem strony internetowej katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (www.kul.pl) oraz jego kanału YouTube. – Będzie można również uczestniczyć w rekolekcjach osobiście, w kościele, w zakresie dozwolonym przez przepisy pandemiczne i normy sanitarne – precyzuje o. Sztejka.

– W czasie pandemii duszpasterstwo akademickie przeniosło się w znacznej mierze do przestrzeni internetowej. Nie daje to szansy na wspólne spotkania, wyjazdy, gotowanie, spacery i tańce jak niegdyś. Mamy kontakt intelektualno-duchowy. On jest potrzebny, ale brakuje tu wielu wymiarów duszpasterstwa. Z drugiej zaś strony widzimy, że frekwencja na nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali czy czuwaniu przy krzyżu w środy wieczorem – jest wysoka. To znak czasu. Młodzi ludzie podkreślają, że mają dość internetowych kontaktów i chcieliby spotykać się w świecie realnym. Duszpasterstwo się indywidualizuje, mamy wiele spotkań i rozmów indywidualnych, spowiedzi poza konfesjonałem w formie spaceru czy dużej sali z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa i poufności – wyjaśnia o. Rafał.

Rozwinęło się w tym czasie bardzo mocno duszpasterstwo grup anglojęzycznych. Wielu studentów zagranicznych z różnych racji zostało w Lublinie. – Modlą się wspólnie, spotykają. Duszpasterstwo anglojęzyczne przeżywa swój rozkwit. Jest też propozycją dla studentów z Polski, którzy wchodzą do grup modlitewnych i korzystają z możliwości doskonalenia języka angielskiego – podkreśla jezuita.

Ten rok był trudny dla kontaktu z pierwszym rokiem studentów KUL. Jednak możliwości dołączenia do duszpasterstwa akademickiego są łatwe dla każdej osoby chętnej. Wystarczy zadzwonić lub wysłać SMS albo e-mail. Wszystkie informacje i kontakty dostępne są na www.da.kul.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy