Lublin ma dwóch nowych Honorowych Obywateli Miasta

25 marca podczas sesji Rady Miasta radni podjęli uchwały o nadaniu tytułów Honorowego Obywatela Miasta Lublin: siatkarzowi - Tomaszowi Wójtowiczowi oraz etykowi - ks. prof. Andrzejowi Szostkowi.

Lublin ma już 15 honorowych obywateli. W tym gronie znajdują się: prof. Wiesław Chrzanowski, prof. Andrzej Nikodemowicz, dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, Prof. Rocco Buttiglione, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prof. Norman Davies, ks. abp  Bolesław Pylak,  Św. Jan Paweł II, Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski, o. Hubert Czuma, ks. Infułat Grzegorz Pawłowski, prof. Giuseppe Guarnaccia oraz o. Ludwik Wiśniewski.

Rada Miasta nadała Tomaszowi Wójtowiczowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublina w dowód uznania za zasługi w budowaniu i wzmacnianiu pozycji międzynarodowej Lublina jako rozpoznawalnego ośrodka sportu.

Tomasz Grzegorz Wójtowicz jest jednym z najwybitniejszych siatkarzy na świecie. Złoty medalista mistrzostw świata (1974) i igrzysk olimpijskich (1976), zdobywca PEMK, nominowany do grona najlepszych „8" siatkarzy świata i amerykańskiej galerii siatkarskich sław - Volleyball Hall of Farne. Był także nominowany do nagrody dla siatkarza stulecia w wielkim plebiscycie organizowanym przez FIVB, a w 2002 jako pierwszy Polak trafił do siatkarskiej Galerii Sław mieszczącej się w Holyoke.

Został dwukrotnie odznaczony złotym medalem za wybitne osiągnięcia sportowe. Dwukrotnie - w latach 1974/75 i 1982/83 - wybierany był siatkarzem sezonu w plebiscycie „Przeglądu Sportowego".

Dziełem Tomasza Wójtowicza i jego pokolenia jest rozwój tradycji piłki siatkowej w Lublinie, czego owocem są osiągnięcia drużyny siatkarskiej LUK Politechnika Lublin. 

Nadanie ks. prof. Andrzejowi Szostkowi Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin jest wyrazem uznania dla zasług związanych z budowaniem prestiżu i wzmacnianiem pozycji międzynarodowej Lublina jako ośrodka akademickiego, społecznego i wielokulturowego.

Ksiądz profesor Andrzej Szostek jest jednym z najwybitniejszych współczesnych filozofów i etyków na świecie, od lat związanym z Lublinem, w którym mieszka i prowadzi wykłady ze studentami.

W 1969 roku ukończył teologię na KUL, gdzie jego promotorem był ks. kardynał doc. Karol Wojtyła, w 1978 roku obronił pracę doktorską, zaś w 1989 roku uzyskał habilitację. W 1990 roku został docentem, w 1992 profesorem nadzwyczajnym, a w 2000 roku profesorem zwyczajnym.

Przez całe swoje dotychczasowe życie zawodowe związany jest ze środowiskiem akademickim Lublina, przede wszystkim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w którym pełnił funkcję prorektora, a następnie w latach 1998-2004 rektora, i aż do emerytury w 2018 roku pozostawał kierownikiem katedry etyki. W ostatnich latach jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Ksiądz Andrzej Szostek jest laureatem licznych prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym Krzyża Kawalerskiego, Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Medalu Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalu 75-lecia Misji Jana Karskiego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..