Cztery lata temu w Kaliszanach-Łopocznie została erygowana kaplica. 17 kwietnia lubelski metropolita powierzył wspólnotę opiece Matki Bożej i konsekrował kościół.
Blisko ćwierć wieku temu 6 świeckich osób zdecydowało się żyć we wspólnocie według wzoru przekazanego przez francuską dziewczynę z początku XX wieku.
To jedna z wielu grup na świecie o nazwie Ogniska Światła i Miłości. 24 lata temu wspólnota powstała w Kaliszanach, małej miejscowości nad Wisłą w archidiecezji lubelskiej, by swoim życiem świadczyć o miłości Jezusa i dawać wytchnienie tym, którzy szukają Boga.
Przez ostatnie 11 lat wspólnota w Kaliszanach-Łopocznie i uczestnicy rekolekcji podejmowali wysiłek w budowaniu nowego domu Ogniska. - Bywało różnie, i łatwo, i trudno. Dzieło budowy dzięki Bożej opatrzności dobiegło końca - mówią członkowie wspólnoty. - Chcemy dziś, aby dzięki poświęceniu ten budynek stał się domem Boga, w którym jako Jego dzieci doświadczać będziemy od naszego Zbawiciela umocnienia i pomocy - podkreślają
Mszy św., podczas której kościół został konsekrowany, przewodniczył abp Stanisław Budzik. - Cztery lata erygowaliśmy tutaj kaplicę, dziś dedykujemy ją Bogu jako kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Matki Kościoła - mówił w czasie homilii. - Założycielka Ognisk Światła i Miłości służebnica Boża Marta Robin poleciła dzieło ewangelizacyjne, którym są Ogniska, Matce Najświętszej. Przekazała też skierowane do niej słowa Boskiego Mistrza: "Moja Najświętsza Matka będzie Królową, chwalebnie miłowaną i słuchaną w tym ognisku miłości ona sama je poprowadzi dzięki macierzyńskiej obecności". Weźmy więc Maryję do siebie, na szare i świąteczne dni, na chwile radosne i smutne, na czas pracy i odpoczynku. Niech Ona nas nauczy nas, jak wiernie i konsekwentnie pełnić wolę Ojca, z jaką wiarą otwierać się na natchnienia Ducha Świętego, z jaką miłością przyjmować Jezusa do naszego serca.
W czasie Mszy św. ks. prof. Mirosław Wróbel przekazał arcybiskupowi relikwie Marii Baouardy, znanej także jako Maria od Jezusa Ukrzyżowanego albo Mała Arabka.
Relikwie Małej Arabki zostały wmurowane w ołtarz przez głównego budowniczego domu w Kaliszanach-Łopocznie, Bogusława Kudłę.
Ogniska Miłości są dziełem katolickim o charakterze międzynarodowym (zatwierdzonym przez Stolicę Apostolską w 1999 roku). Powstały w 1936 roku we Francji, po spotkaniu Marty Robin i księdza Jerzego Fineta. Są to wspólnoty mężczyzn i kobiet, mieszkających razem z księdzem, nazywanym ojcem Ogniska. Członkowie wspólnot, idąc za przykładem pierwszych chrześcijan, dzielą się swoimi dobrami materialnymi, intelektualnymi i duchowymi. Żyją, modlą się i pracują razem, aby pokazać piękno Ewangelii. To świadectwo przekazują wszystkim przybywającym na rekolekcje. Obecnie, na czterech kontynentach, istnieje 80 wspólnot Ognisk Miłości – w 42 krajach. Przyjmują, w ciągu roku, na różnego rodzaju rekolekcjach, ponad 50 tys. osób, które pragną pogłębienia swojej wiary i spotkania z Bogiem. Uprzywilejowaną formą rekolekcji w Ogniskach są pięciodniowe rekolekcje w milczeniu.