Nowy numer 18/2021 Archiwum

Czy IPN odnalazł szczątki "Bystrego"?

Wszystko wskazuje na to, że pracownikom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN udało się odkryć miejsce pochówku partyzanta - Jana Kowalskiego.

Jan Kowalski ps. "Bystry" był członkiem oddziału WiN Kazimierza Woźniaka „Szatana". Zginął w 1946 r. wskutek ran odniesionych podczas starcia z grupą żołnierzy KBW. 

Urodził się 21 sierpnia 1927 r. w Rudnie, w powiecie lubartowskim.  Był żołnierzem Obwodu AK-WiN Lubartów. Od stycznia 1946 r. służył w bojówce rejonowej Wiktora Targońskiego „Brzozy”. We wrześniu 1946 r. dołączył do oddziału Kazimierza Woźniaka „Szatana”, wchodzącego w skład zgrupowania OPL/OPG mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.

W nocy z 3 na 4 października 1946 r. został ciężko ranny w czasie potyczki z pododdziałem Kompanii Zwiadu WBW-Lublin w miejscowości Piotrawin koło Jastkowa, w powiece lubelskim. Członkowie oddziału ewakuowali Kowalskiego z miejsca walki i umieścili na kwaterze w przysiółku Zakopaniny koło Woli Przybysławskiej, w powiecie puławskim. Tam zmarł, najprawdopodobniej po jednym lub dwóch dniach od chwili zranienia.

Ciało partyzanta przeniesiono do domu Jana Sykuta w pobliskim Orliczu, przebrano, włożono do trumny, którą ukryto w stodole, by w nocy wywieźć na cmentarz. Tuż przed południem, 7 października 1946 r., trumnę odnalazła penetrująca wieś grupa operacyjna UB-WP. Ciało partyzanta przewieziono do siedziby PUBP w Lubartowie, gdzie przeprowadzono oględziny i dokonano identyfikacji z udziałem członków rodziny. Zwłoki zostały następnie pogrzebane za zezwoleniem Sądu Grodzkiego w Lubartowie na miejscowym cmentarzu. 

O tym, gdzie może być pochowany Jan Kowalski, miała swojego czasu informować matka partyzanta, która wskazywała miejsce na cmentarzu parafialnym św. Anny, w jego zachodniej części, tuż przy płocie sąsiadującym z torami kolejowymi. Niestety mogiła nie została upamiętniona i dopiero na początku lat 90. krewny "Bystrego" postawił w tamtym miejscu krzyż. 

Pracownicy zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN 27 kwietnia przeprowadzili poszukiwania pochówku. Udało im się odnaleźć szczątki młodego mężczyzny spoczywające w szczątkach trumny. 

Szczątki zostały przewiezione do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie, gdzie zostaną poddane badaniom medycznym oraz identyfikacji genetycznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama