30 kwietnia przypada 12. rocznica śmierci wybitnego lubelskiego dyrygenta Kazimierza Górskiego.
Dla wielu był mistrzem i przewodnikiem. Przez blisko 40 lat prowadził niezwykle bogatą działalność artystyczną, kierując chórami lubelskimi. W 1969 roku reaktywował Chór Akademicki UMCS. W latach 1971–1998 był dyrygentem Chóru Akademickiego KUL, z którym rozwinął działalność artystyczną, zdobywając prestiżowe nagrody na konkursach w Polsce i za granicą.
Kazimierz Górski koncertował w wielu krajach świata, poza Europą m.in. w USA, Kanadzie, Australii, Izraelu; wielokrotnie występował przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II.
– Z chórem KUL koncertowo „objechaliśmy” większość krajów Europy, ale także kraje odległych kontynentów Ameryki Północnej: Stany Zjednoczone, Kanadę i Australię – wspomina Tadeusz Szykuła, chórzysta i przyjaciel Kazimierza Górskiego. – Wszędzie jego muzyczne interpretacje wzbudzały zachwyt i wielkie uznanie krytyków muzycznych. Pamiętam spotkania z Ojcem Świętym w Rzymie, pierwszą transmitowaną przez polską telewizję Pasterkę z naszym występem i koncert kolęd w Watykanie. Polskie kolędy pod ręką mistrza Kazimierza śpiewaliśmy także w Betlejem, podczas podróży koncertowej i zarazem pielgrzymki po Ziemi Świętej, która to przypadała na okres Bożego Narodzenia.
Tadeusz Szykuła podkreśla, że Kazimierz Górski zawsze od swych chórzystów oczekiwał określonego przekazu stanu ducha: modlitwy, kontemplacji, radości czy dramatu.
W 2001 roku Górski założył przy Wydziale Artystycznym UMCS zespół wokalno-instrumentalny „Camerata Lubelska”, z którym realizował własne unikatowe projekty muzyczne do ostatnich dni życia. Jego artystyczne dokonania dokumentują polskie i zagraniczne nagrania telewizyjne, radiowe, płytowe, kasetowe.
W 2007 roku zorganizował w rodzinnym Rakowie Festiwal Muzyki Oratoryjno-Kantatowej „Rakowskie Divertimento” (dwie edycje, 2007 i 2008). Zajmował się również kompozycją. Pozostawił opracowania kolęd, melodii polskiego folkloru, śpiewów patriotycznych; niektóre z nich utrwalił fonograficznie.
Opracował dla studentów unikatowy skrypt pt. „Sztuka dyrygowania” oraz nagrał kasetę video przedstawiająca proces nauki dyrygowania ze szczególnym uwzględnieniem techniki i ekspresji w dyrygowaniu.
Skomponował oraz opracował do wykonania utwory na chór mieszany a cappella, głos solowy z fortepianem oraz utwory instrumentalne.
Odnalazł, opracował i przygotował do wydania 8 litanii Jana Wańskiego i „Stabat Mater” Józefa Zeidlera z XVIII w. na chór, solistów i orkiestrę. – Odkrycia te stanowią cenny wkład dla polskiej kultury muzycznej – podkreśla T. Szykuła. Niektóre z tych utworów zostały wykonane przez Chór KUL i orkiestrę Filharmonii Lubelskiej pod jego dyrekcją.
Był promotorem ponad dwudziestu przewodów doktorskich, recenzentem wielu prac doktorskich i habilitacyjnych, autorem laudacji profesorskich. Zasiadał w jury krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali chóralnych.
Za swoje wybitne zasługi otrzymał Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych RP, Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, Srebrny Krzyż Zasługi, Nagrodę Ministra Kultury RP, Nagrodę im. Św. Brata Alberta, Nagrodę Prezydenta Miasta Lublina, Nagrodę Wojewody Lubelskiego, Honorową Odznakę za Zasługi dla Lubelszczyzny, Srebrną Honorową Odznakę Zasłużonego dla Lublina, Honorową Odznakę Akademii Medycznej w Lublinie, Medal „Za zasługi dla KUL”, Dyplom Uznania od Senatu Kanady.
Kazimierz Górski, choć pochodził z Rakowa, był miłośnikiem Lublina, jego historii, zabytków. W sposób szczególny upodobał sobie dzielnicę Czechów ze względu na walory krajobrazowe i lokalizację ulic o nazewnictwie muzycznym. Tutaj zamieszkał przy ul. Organowej 5, gdzie z żoną Barbarą i ze swoimi domowymi czworonogami spacerował po okolicznych uroczych wąwozach.
Przyjaciele Kazimierza Górskiego, byli chórzyści i wychowankowie, postanowili uczcić pamięć mistrza i złożyli wniosek o nazwanie skweru przy ul. Organowej jego imieniem. Uroczyste otwarcie skweru odbędzie się jeszcze w maju.