Lubelskie obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęła Msza św. w archikatedrze lubelskiej.
W liturgii sprawowanej pod przewodnictwem bp. Józefa Wróbla uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz wierni. Biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej zawierzył Matce Bożej modlitwy zebranych o wolność i godność.
W homilii bp Wróbel zauważył, że uroczystość łączy święto państwowe i religijne. Jak podkreślił, Konstytucja 3 maja miała na celu wzmocnić wolność i suwerenność narodu, ograniczenie prywaty szlacheckiej, wzmacniając mieszczan i chłopów. Biskup Wróbel przypomniał o znaczeniu święta uchwalenia Konstytucji 3 maja w Polsce.
Wyjaśnił również znaczenie i historię ustanowienia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Przywołał datę 1 kwietnia 1656 r., kiedy to król Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej przed obrazem Matki Bożej Łaskawej złożył ślubowanie. – W tym akcie Matkę Bożą obrał za królową swojego królestwa. Miało wtedy również miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu. Odśpiewano Litanię Loretańską, a na koniec ówczesny nuncjusz zaintonował ostatnie wezwanie – do dziś dnia obecne: Maryjo, Królowo Korony Polskiej, módl się za nami. Ten tytuł, jak odnotowali kronikarze, został przyjęty z wielką radością i aplauzem wiernych – mówił bp Józef.
- Dlaczego święto państwowe łączy się z uroczystością religijną? Chodzi o głęboką łączność tej idei, która towarzyszyła naszym przodkom - patriotom z czasów uchwalenia Konstytucji 3 maja, z wolnością narodową i obywatelską. Uświadomiono sobie, że oto w Maryi i przez Maryję dokonało się objawienie wielkiej godności człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boga, który w swej godności domaga się uszanowania swoich praw – mówił bp Wróbel. Podkreślił, że więź godności z wolnością obywateli w Polsce dojrzewała od początku państwowości.
- Dziękujemy Matce Bożej za dar wolności uczącej nas poszanowania wolności i godności w drugim człowieku. I ciągle ten dar odświeżamy, bo świat stawia przed nami coraz to nowe wyzwania i potrzeby – mówił.
Podziękował na zakończenie liturgii zebranym za wspólna modlitwę i świadectwo wiary i jedności wartości. Po błogosławieństwie uczestnicy liturgii, a także delegacje i poczty sztandarowe przeszli pod pomnik Konstytucji 3 Maja w Lublinie. Przedstawiciele władz złożyli wieńce przed pomnikiem. Głos zabrali podczas uroczystości m.in. wojewoda lubelski oraz minister edukacji.