W ciemności człowiek może odkryć siebie, nie rozprasza go widzialny horyzont. Ponadto nocą dokonały się najważniejsze wydarzenia dotyczące naszej wiary - wyjaśnia artysta.
Artysta zapanował nad światłem. Nie może się ono wymknąć z ram, które ustalił. Jednocześnie, jak podkreśla, ciemność, mrok i noc – często są interpretowane niewłaściwie, dlatego, że w ciemności człowiek może odkryć siebie, intymność, nie rozprasza go widzialny horyzont. – Ponadto nocą dokonały się najważniejsze wydarzenia dotyczące naszej wiary, od narodzenia Chrystusa, po Jego zmartwychwstanie – mówi prof. Leszek Mądzik, założyciel Sceny Plastycznej KUL.
Wystawa scenografii zatytułowana „Wydobyte z ciemności” została zorganizowana z okazji jubileuszu 50-lecia Sceny Plastycznej KUL.
– Zobaczony obraz nie potrzebuje deformacji, stylizacji czy udziwnienia. Nosi w sobie prawdę, której pragnienie dostrzeżenia jest sensem tworzenia – mówi prof. Mądzik.
Artystę fascynowały od zawsze ciemność, woda i światło. Ukazywanie kruchości istnienia nie stanowi u prof. Mądzika o rozpaczy lub niepowodzeniu, to raczej zgoda na to, by poszukiwać tajemnicy. – Spotykamy się z tajemnicą, do której pragniemy zajrzeć, dotknąć, zbliżyć się do niej, a może i poznać – podkreśla.