Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ks. Emil Mazur zaprasza na SMAL

Młodzi wracają do Garbowa. Są spragnieni towarzystwa, które myśli tak jak oni, i dobrej zabawy połączonej z refleksją nad życiem.

Cztery sierpniowe dni pod namiotami to czas odnawiania relacji z Panem Bogiem, ale także z drugim człowiekiem.

- Jesteśmy na etapie odwiedzania parafii i zapraszania młodych do udziału w SMAL - mówi ks. Emil Mazur, dyrektor SMAL. - Razem ze “smalową” młodzieżą w dziewięciu parafiach archidiecezji organizujemy tzw. smalowe niedziele - tłumaczy. - Wyjeżdżamy z Lublina wczesnym rankiem kilkuosobową ekipą - jadą dwa większe auta i ja za nimi skuterem. To taka trochę nietypowa forma reklamy SMAL-u wśród młodych... wymyślona oczywiście przez młodych - dodaje ze śmiechem.

Ksiądz Emil z młodzieżą odwiedził już cztery z dziewięciu parafii, które miał w planach. - Za każdym razem cały dzień głoszę słowo Boże i zapraszam młodzież do wzięcia udziału w naszym evencie sierpniowym. Po każdej Mszy św. wolontariusze SMAL pod specjalnym namiotem na przywiezionym przez siebie telewizorze puszczają filmiki zapraszające na spotkanie młodych. Są też konkursy, jak “Kardynałowy konkurs smalowy” związany z postacią kard. Stefana Wyszyńskiego. - Chcemy pokazywać młodym ludziom, że duszpasterstwo młodzieży pomimo pandemii nadal aktywnie działa - podkreśla ks. Emil. - Chcemy też mówić im, że są bardzo ważni w Kościele i że Centrum Duszpasterstwa Młodzieży pragnie, by młody człowiek ciągle się rozwijał.

Ekipa SMAL na te spotkania przygotowała specjalne broszurki z wlepkami dla starszych, a dla młodszych - kolorowanki, kredki, torby i cukierki, które ufundowała lubelska "Pszczółka". Przed ks. Emilem i jego ludźmi jeszcze Opole Lubelskie, sanktuarium maryjne w Chełmie, Lubartów oraz parafia św. Stanisława w Lublinie i na koniec - parafia św. Antoniego w Lublinie.

Tegoroczny SMAL startuje 19 sierpnia. Potrwa tradycyjnie cztery dni. Hasłem spotkania są słowa: "Tak jak Ona". - Dwa lata temu z panem Jackiem Pulikowskim mówiliśmy o seksualności młodego człowieka. W zeszłym roku, w czasie pandemii, chcieliśmy objąć to wszystko matczynym płaszczem Maryi. W tym roku także chcemy, by Maryja uczyła nas cielesności, poczucia własnej wartości, ale też kroczenia ku sobie. Matka zawsze chce dobrze dla swoich dzieci, więc i w tym roku postawiliśmy na Maryję - wyjaśnia ks. Emil.

Tym razem konferencje dla młodych głosił będzie dominikanin o. Tomasz Nowak. - Bardzo chcieliśmy zaprosić człowieka, który w sposób atrakcyjny i niekonwencjonalny przedstawi duchowość Maryi. Mamy też nadzieję, że życiorys o. Tomasza, jego nieco kontrowersyjna być może postać, przyciągnie młodego człowieka, zachęci do zatrzymania się na tym, co najważniejsze. 

W czasie SMAL tradycyjnie zaplanowano warsztaty. Jednak tym razem będą one nieco inne niż dotychczas. - Do tej pory były to warsztaty rozwijające talenty, często manualne, teraz stawiamy na rozwój duchowy młodego człowieka - tłumaczy ks. Emil. - Warsztaty będą dotyczyły problemów, z którymi młodzi w tych trudnych czasach się borykają, własnej tożsamości. Oczywiście nie zabraknie koncertów i wspólnej zabawy. Do udziału w SMAL zaprosiliśmy twórców hymnu Światowych Dni Młodzieży, zespół Nie Ma Go Tu.

SMAL to cztery dni pod namiotem, ale - jak zaznacza ks. Emil - dostępny będzie także pakiet bez noclegów, będzie można przyjechać także na pojedyncze wydarzenia.- Te spotkania są dla młodych ludzi z całej archidiecezji. Nie ma żadnych obwarowań związanych z koniecznością przynależności do jakiejś wspólnoty. Chcemy dać młodym ludziom po okresie zamknięcia możliwość nawiązania relacji, przyjrzenia się swoim potrzebom, odnalezienia swojego miejsca w życiu. Zależy nam też, by ta “wolność” nas nie zaskoczyła, nie zwiodła, i by młodzi mogli iść do przodu w dobrym kierunku. 

Więcej informacji o SMAL na www.smal.lublin.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy