Nowy numer 23/2021 Archiwum

Diamentowy jubileusz kapłaństwa ks. prał. Edwarda Wawerskiego z USA

W diecezji Rockville Centre (Nowy Jork) w parafii św. Jadwigi we Floral Park świętowano 60 lat kapłaństwa ks. prałata Edwarda Wawerskiego.

Uroczysta Msza św. we Floral Park odprawiona została pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji Rockville Centre JE. Andrzeja Zglejszewskiego, z udziałem kapłanów pracujących w tej oraz sąsiednich diecezjach.

Podczas celebracji modlono się nie tylko za dostojnego jubilata, ale także polecano te parafie, w których w ciągu 60 lat, w Polsce i USA, jako wikariusz i proboszcz posługiwał ks. Wawerski.

Nie zabrakło podczas homilii, wygłoszonej przez proboszcza parafii św. Jadwigi ks. Piotra Rożka, podkreślenia najważniejszych cech jubilata, jak wytrwałość, oddanie Polonii oraz niestrudzony duch w ratowaniu polskich parafii.

Ksiądz E. Wawerski urodził się 2 czerwca 1936 r. w Borkowie (archidiecezja lubelska) jako syn Michała i Stefanii Zielińskiej. Po ukończeniu Biskupiaka w Lublinie wstąpił do tamtejszego seminarium duchownego, gdzie 9 kwietnia 1961 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Piotra Kałwy.

Po święceniach został skierowany do parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Rachaniach. Kolejną placówką ks. Wawerskiego była parafia w Tarnogrodzie. Stamtąd w 1965 r. został oddelegowany do Różańca, gdzie tworzył nową parafię i budował plebanię.

Diamentowy jubileusz kapłaństwa ks. prał. Edwarda Wawerskiego z USA

W 1973 r. podjął odważną decyzję wyjazdu do Stanów Zjednoczonych do pracy wśród Polonii. Posługiwał początkowo w New Jersey, North Dacota, później jako wikariusz w diecezji Rockville Centre (Nowy Jork): w parafii św. Jacka w Glen Head (1975-1988), św. Jadwigi we Floral Park (1988-1989), a następnie jako proboszcz w parafii św. Władysława w Hempstead (1989-2011) oraz jednocześnie jako proboszcz parafii św. Jadwigi we Floral Park (2005-2011). We wszystkich tych miejscach ks. Wawerski dał się poznać jako gorliwy kapłan, zatroskany o dobro parafii, budowniczy i odnowiciel świątyń.

Za swoją ofiarną pracę wśród Polonii abp Bolesław Pylak mianował go kanonikiem w 1992 r., natomiast 27 maja 1996 r. na wniosek bp. Johna R. McGanna ks. Wawerski został Honorowym Prałatem Jego Świątobliwości. Kilkukrotnie uhonorował go także specjalnym wyróżnieniem major Glen Cove (1983, 1984, 1986, 1988).

Podobne wyróżnienie przyznały mu władze powiatu Nassau County w 1990. Został także odznaczony tytułem “Obywatela Roku” przez gazetę “Polish American World” (1983); „Człowieka Roku” przez American Polish Association of Professionals and Businessmen (1991). Największym jednak odznaczeniem, na które jubilat zapracował podczas 60-letniej posługi, są wdzięczność i pamięć ludzi, dla których poświęcił swoje lata pracy kapłańskiej w Polsce i USA.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama