Chodzi o to, żeby było na kogo czekać, żeby herbata smakowała lepiej i był ktoś, z kim można pójść na spacer. Towarzysz(ka) dla osoby starszej poszukiwani przez małych braci Ubogich.
Jak bardzo dokuczliwa może być samotność, doświadczyliśmy wszyscy w ciągu minionego roku w czasie pandemii. Są jednak tacy, którzy zarówno przed koronawirusem, jak i obecnie samotność mieli i wciąż mają na porządku dziennym.
- To problem, który może dotknąć każdego, ale w sposób szczególny jest codziennością ludzi starszych. Powody są oczywiście różne. Jedni zostali sami, bo wszyscy bliscy już odeszli, inni są sami, bo ich krewni mieszkają daleko. Jeszcze inni, bo tak poukładało się ich życie, że nie zbudowali relacji z rodziną - mówi Magdalena Poprawska ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w Lublinie.
To właśnie organizacja, która przychodzi takim osobom z pomocą, szukając zarówno starszych osób potrzebujących towarzystwa, jak i wolontariuszy, którzy to towarzystwo zapewnią.
- Nie świadczymy żadnych usług, typu opieka nad osobą leżącą, zrobienie zakupów czy umycie okien. Nasi wolontariusze przychodzą, żeby być z drugim człowiekiem, wypić wspólnie kawę czy herbatę, porozmawiać, może pograć w jakieś gry, pójść na spacer, wysłuchać opowieści. Chodzi o towarzyszenie, o to, żeby osoby samotne miały na kogo czekać i z czego się cieszyć. Oczywiście, jeśli ktoś potrzebuje jakiejś pomocy, kontaktujemy go wówczas z organizacją, która w danej dziedzinie jest kompetentna - wyjaśnia Magdalena Poprawska.
Ile to znaczy zarówno dla tych, którzy czekają na towarzystwo, jak i dla samych wolontariuszy, wiedzą najlepiej ci, którzy łączą ich w pary.
- Osoba starsza, która się do nas zgłasza, przedstawia swoje preferencje. Mówi, czy chciałaby, żeby odwiedzała ją kobieta czy mężczyzna, osoba młodsza czy starsza, ktoś, kto ma jakieś konkretne zainteresowania czy wiedzę. Podobne preferencje mają wolontariusze, którzy zgłaszając się do nas, przedstawiają jakieś swoje oczekiwania. Naszym zadanie jest pomóc znaleźć się jednych z drugimi - wyjaśniają członkowie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
Każda osoba samotna po 60. roku życia, która potrzebuje towarzystwa, ale też każdy, kto chciałby zostać wolontariuszem towarzyszącym, może kontaktować się ze Stowarzyszeniem mali bracia Ubogich poprzez stronę internetową www.malibracia.org.pl lub telefonicznie na numer 81 538 26 01.
Więcej będzie można przeczytać w 23. numerze "Gościa Lubelskiego".