Zdjęcie wyciągniętej dłoni mówi o tym, że każdy z nas może dać coś drugiemu człowiekowi - przekonuje A. Wróblewska pomysłodawczyni akcji "Pomocna dłoń".
W Radawczyku Drugim od 12 lat działa Pracownia Działań Twórczych. To raptem dwa nieduże pomieszczenia, które są w stanie pomieścić naprawdę bardzo wiele osób. Głównodowodząca ośrodkiem Agnieszka Wróblewska zapewnia, że dla każdego jest miejsce. Spotykają się tu dzieci, dorośli, seniorzy.
W niewielkiej sali, w której uczestnicy zajęć malują, wyplatają, wyszywają, wycinają, przyklejają itp. stoi duży stół. To przy nim toczy się życie ośrodka. Jedno popołudnie zazwyczaj należy do dzieci, kolejne do dorosłych. I tak na zmianę. Czasami warsztaty się przeplatają. – Tak naprawdę chodziło nam o to, by wyjść z domu, by nawiązać relacje społeczne, które niestety w dzisiejszym świecie zastępuje komputer i telefon – tłumaczy A. Wróblewska. – Ludzie w końcu poczuli się tu wspólnotą. Taka zresztą była nasza idea. Tu razem się śmiejemy, płaczemy, świętujemy ważne wydarzenia każdego z nas.
Wiele lat temu w tworzenie ośrodka pani Agnieszka zaangażowała kobiety z okolicznych miejscowości. To dzięki niej dzieci z Radawczyka, Radawca, Pawlina czy Motycza nie trzeba było wozić na różnego rodzaju zajęcia do oddalonego o kilkanaście kilometrów Lublina.
Tuż obok budynku - pracowni jest szkoła. Pani Agnieszka uczy tam dzieci plastyki. - To moja pasja i wiem, że dzieciaki lubią te zajęcia.
W ostatnim czasie razem ze swoimi podopiecznymi ze szkoły w Radawczyku II oraz z uczniami Liceum Śródziemnomorskiego im. D. Guzmana w Lublinie zorganizowała akcję pod hasłem “Pomocna dłoń”. - Jej idea polegała na tym, by każde dziecko zrobiło zdjęcie, na którym jest ręka - wyjaśnia pani Agnieszka. - Te zdjęcia zostaną zaprezentowane w przestrzeni wirtualnej 12 czerwca. To tylko symbolika, ale chodziło nam o to, by zwrócić uwagę przede wszystkim dzieci i młodzieży w tym trudnym czasie pandemii, jak wiele każdy z nas może dać innym. Chcieliśmy też położyć nacisk na uświadomienie dzieci, że zawsze w trudnych sytuacjach, w kryzysach, jakie także ich dotykają, mogą się zwrócić o pomoc i wsparcie, że powinny to robić.
Dlatego też oprócz fotografii na Facebooku Pracowni Działań Twórczych pojawią się adresy telefony i linki instytucji pomocowych. Planujemy również wydruk notesów, na których wydrukowane zostaną prace prezentowane podczas wystawy oraz adresy, telefony i linki instytucji pomocowych. Wiem, że dla wielu w tym czasie pandemii takie wsparcie i informacji są niezwykle potrzebne.
12 czerwca na fanpage Pracowni Działań Twórczych zobaczymy ponad 70 fotografii wykonanych przez dzieci i młodzież. Inicjatorce akcji zależy, by jak najwięcej osób zobaczyło prace jej podopiecznych - To dla nich bardzo ważne, bo włożyły wiele serca w to działanie - podkreśla pani Agnieszka. Prace będzie można także oglądać na żywo podczas tzw. śniadania na trawie 12 czerwca, które zaplanowano przed budynkiem pracowni w Radawczyku Drugim od godz. 10 do 13. - Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z naszymi działaniami.