Ponad 100 lat temu ks. Idzi Radziszewski nowo powstający uniwersytet oddał pod szczególną opiekę Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Tegoroczne obchody święta patronalnego KUL mają szczególny wymiar, wpisują się w jubileusz 100. rocznicy poświęcenia narodu polskiego Boskiemu Sercu Zbawiciela oraz w uroczyste ponowienie aktu zawierzenia Bożej miłości.
- To święto jest ważnym wydarzeniem całej wspólnoty akademickiej - mówił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. - Tworzy historię naszej uczelni, a zarazem przypomina o jej dziedzictwie i tożsamości.
Uroczyste obchody święta patronalnego rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył bp Henryk Tomasik, biskup senior diecezji radomskiej.
Hierarcha przypomniał motywy przyświecające założycielowi KUL ks. Idziemu Radziszewskiemu, oddania uczelni pod opiekę Najświętszego Serca Pana Jezusa. U podstaw tej decyzji były doświadczenia pobożności z czasów kształtowania się powołania ks. Idziego, atmosfera seminarium we Włocławku oraz obraz uczelni, w której pracował nad swoim doktoratem.
- Dziś, przeżywając patronalne święto Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, rozważamy przesłanie, które niesie Najświętsze Serce Pana Jezusa - mówił w homilii bp Tomasik. - Jest Ono uosobieniem potrójnej miłości. Przypomina o odwiecznej miłości Boga Ojca, ukazuje bosko-ludzką miłość zbawczą Jezusa Chrystusa i jest także syntezą ludzkich uczuć Zbawiciela.
Serce Jezusa, jak zaznaczał biskup Tomasik, jest wzorem ludzkich uczuć Zbawiciela. - W przebitym Sercu kontemplujemy synowskie posłuszeństwo Jezusa, które otrzymawszy od Ojca misję, odważnie ją spełnia aż do końca oraz podziwiamy Jego braterską miłość do ludzi, których do końca umiłował.
Biskup podkreślał, że należy dziś prosić Boga, byśmy mieli serca wrażliwe w relacjach z drugim człowiekiem i ze wszystkimi wartościami. - Potrzebne jest dziś wyjątkowo mądre serce w poszukiwaniu prawdy i korzystaniu z daru wolności oraz tworzeniu dojrzałych ludzkich relacji. Potrzebne nam jest przede wszystkim serce wdzięczne wobec Chrystusa za Jego zbawczą miłość wyrażoną w misterium ofiarnym. Jednym ze znaków tej wdzięczności jest ukochanie tego największego dziękczynienia, którym jest Eucharystia.
Podczas Mszy św. społeczność akademicka została ofiarowana Sercu Jezusowemu. Uczynione to zostało w łączności z Episkopatem Polski i z całym Kościołem w Polsce. - Ufamy, że Najświętsze Serce Pana Jezusa będzie królowało w naszych sercach i naszych środowiskach. Także w naszej wspólnocie akademickiej - mówił rektor KUL.
Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń państwowych oraz dyplomów ukończenia studiów licencjackich i magisterskich, a także wręczenia Nagród im. Anieli hr. Potulickiej.