Nowy numer 29/2021 Archiwum

Siostra Benedykta Baumann wkrótce w Lublinie

Wychowywała się wśród Świadków Jehowy. Pierwszą Komunię św. przyjęła z własnej woli w wieku 22 lat. Zaledwie trzy lata później wstąpiła do klasztoru.

Siostra Benedykta Karolina Baumann ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika jest polonistką, blogerką, reżyserką, scenarzystką i nauczycielką. Jest też autorką dwóch powieści: "Na końcu schodów" oraz "Niebo w kolorze popiołu". Tę ostatnią wydało wydawnictwo Edycja Świętego Pawła, a siostra Benia o swojej pisarskiej pasji opowie osobiście w Lublinie w księgarni Świętego Pawła już 28 czerwca. 

Siostra Benedykta nie jest "typową" zakonnicą. Nie była grzeczną dziewczyną jeżdżącą na rekolekcje, z Kościołem nie miała nic wspólnego. - Moja mama była aktorką, opiekowała się mną babcia, która należała do Świadków Jehowy. Nie znosiłam chodzenia na ich spotkania. Z czasem znalazłam sobie swoją "sektę" - śmieje się s. Benedykta. - Miałam guru, którym była kobieta, więc naprawdę bardzo mi to imponowało. 

Nawrócenie przyszło nagle, dosłownie "przypadkowo". - Najpierw nawróciła się moja mama, która wyciągnęła mnie na rekolekcje wyjazdowe. Tam poznałam niesamowitych ludzi, którzy niczego ode mnie nie chcieli, a dawali akceptację i miłość - wspomina dominikanka. -  Zaproponowali przygotowanie do  Pierwszej Komunii i tak się zaczęło.

Rok później był sakrament bierzmowania a trzy lata potem klasztor.

Dziś s. Benedykta, która zakonne imię zawdzięcza swoje idolce św. Teresie Benedykcie od Krzyża, pracuje w kłodzkim liceum, prowadzi grupę teatralną Dzikie Koty, pisze scenariusze spektakli teatralnych, prowadzi również bloga i stronę na Facebooku Zakonnica bez przebraniagdzie dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat literatury, sztuki, życia zakonnego i współczesnego świata. Od niedawna siostra prowadzi również autorski profil na Instagramie. 

29 czerwca przypada święto patronalne księgarni Świętego Pawła, dlatego też w przeddzień uroczystości poświęconej swojemu patronowi, lubelska księgarnia organizuje nie tylko spotkanie z s. Benią, ale także koncert zespołu Gospeople. Wstęp na wydarzenie, które odbędzie się w siedzibie księgarni przy ul. Królewskiej 6 o godz. 19, jest wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama