Nowy numer 22/2023 Archiwum

Księża z wiernymi wysiali łąkę kwietną w centrum miasta

Archidiecezja lubelska chce dawać przykład, jak można wspólnie dbać o otaczającą nas przestrzeń. Po raz pierwszy w historii księża wspólnie z wiernymi wysiali łąkę kwietną w samym centrum Lublina.

Papież Franciszek w encyklice „Laudato Si'” napisał : Ziemia „…protestuje z powodu zła, jakie jej wyrządzamy nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem i rabunkową eksploatacją dóbr…”.  Wychodząc naprzeciw słowom Ojca Świętego, archidiecezja lubelska chce dawać przykład, jak można wspólnie dbać o otaczającą nas przestrzeń.

Łąki kwietne odgrywają ważną rolę w bioróżnorodności biologicznej, są pożytkiem dla pszczół i innych owadów, źródłem pożywienia i schronienia dla małych zwierząt. Wpływają pozytywnie na krajobraz i odczucia społeczne, a także na temperaturę i miejskie wyspy ciepła.

- To ważne, żeby takimi działaniami zachęcać społeczeństwo do dbałości o otaczające nas dobro, którego stwórcą jest Pan Bóg - mówi ks. Jakub Olech, sekretarz archidiecezji. - Trzeba dawać osobisty przykład i działać. Chcemy szerzyć takie zwyczaje i pogłębiać świadomość wśród parafii lubelskich, otworzyć parafian do wspólnego działania. 

Wysiew łąki to nie jedyne działanie archidiecezji na rzecz ekologii i środowiska. Księża między innymi zakładają własne pasieki, a także wdrażają się do działań z zakresu niebieskiej infrastruktury, retencji wody oraz odnawialnych źródeł energii.

Do większych zadań należy przygotowywany projekt edukacyjny, mający na celu podnoszenie świadomości ekologicznej wśród społeczności parafii archidiecezji lubelskiej. Są również liczne plany dotyczące rewaloryzacji terenów parafialnych pod kątem rekreacji i edukacji ekologicznej.

Pilotażowym wzorem może być istniejący już projekt na zagospodarowanie Parku Świętego Pawła – terenu zieleni w centrum Lublina przy ul. Dolna Panny Marii, gdzie proponowana jest ścieżka edukacyjna, ekologiczny plac zabaw oraz staw retencyjny, który będzie gromadził wodę ze spływów opadowych.

Kolejnym realizowanym projektem jest teren rekreacyjny przy ośrodku wypoczynkowym Caritas w Firleju.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast