W swojej historii KUL przyznał ten tytuł ponad stu ważnym osobistościom, m.in. Janowi Pawłowi II, Czesławowi Miłoszowi i Władysławowi Tatarkiewiczowi. Teraz także prof. Zimmermannowi.
Pandemia uniemożliwiła spotkanie na żywo, jednak dzięki współczesnym technologiom uroczystość mogła się odbyć hybrydowo.
- To dla mnie wielki zaszczyt i wielka przyjemność odebrać tytuł doktora honoris causa KUL. Cieszę się ze zbudowania w ten sposób związku z krajem o wspaniałej tradycji, dla którego zawsze charakterystyczne było dążenie do sprawiedliwości – mówił wybitny uczony prof. Reinhard Zimmermann podczas uroczystości nadania najwyższej godności uniwersyteckiej 22 czerwca 2021 r.
Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski przypomniał, że uniwersytet przyznaje tytuł doktora honoris causa osobom szczególnie zasłużonym w zakresie nauki, kultury i religii, a jednocześnie odznaczającym się nieskazitelną postawą moralną. Dziś do ich grona dołączył prof. Reinhard Zimmermann, wybitny znawca prawa rzymskiego, historii prawa, prawa prywatnego i europejskiego. Uniwersytet przyznał to wyróżnienie za szczególne osiągnięcia w dziedzinie prawa, odkrywanie i popularyzowanie źródeł europejskiej tożsamości prawnej.
KUL z ogromną radością i dumą wyróżnia znakomitego prawnika, którego znaczący wkład w rozwój nauki doceniły także inne europejskie uczelnie, honorując prof. Zimmermanna tytułem doktora honoris causa.
– Prof. Reinhard Zimmermann nie tylko zmienił formę badań nad prawem rzymskim i jego recepcją, ale wiele energii włożył także w poszukiwania źródeł naszej kulturowej tożsamości – powiedział w laudacji kierownik Katedry Prawa Rzymskiego dr hab. Maciej Jońca, prof. KUL.
W swych pracach daje wyraz przekonaniu, że europejską kulturę prawną stworzyli nie tylko prawnicy. Stąd odwołania do Arystotelesa, Platona, rzymskich poetów i retorów, ale także do Biblii oraz Ojców i Doktorów Kościoła.
– Prace prof. Zimmermanna bez wątpienia można uznać za dzieła, które inspirują i wytyczają nowe szlaki myślenia. Jego przykład niezbicie dowodzi, że twórcze podejście do prawa rzymskiego, jego historii i tradycji, wciąż jest w stanie powodować przemiany w naszym postrzeganiu świata – wskazał.
Prof. Reinhard Zimmermann (ur. 1952) to niemiecki prawnik i nauczyciel akademicki, m.in. Uniwersytetu w Ratyzbonie i Kapsztadzie, autor wielu opiniotwórczych publikacji. Od roku 2002 dyrektor Max-Planck-Institut für ausländisches und internationales Privatrecht w Hamburgu, a od roku 2011 przewodniczący Studienstiftung des deutschen Volkes. Jego badania koncentrują się na prawie zobowiązań oraz prawie spadkowym, które poddaje analizie w ujęciu historycznym oraz prawno-porównawczym. Najbardziej rozpoznawanym dziełem Reinharda Zimmermanna jest monografia „The Law of Obligations: Roman Foundations of the Civilian Tradition” ukazująca szereg złożonych procesów, które wpłynęły na kształtowanie się współczesnych modeli stosunków zobowiązaniowych. Uwzględnił w niej nie tylko prawo rzymskie, ale również bogatą spuściznę średniowiecznej kanonistyki. Dzieło to zaliczono do grupy najbardziej znaczących prac z dziedziny prawa w XX wieku.