Okres letni sprzyja turystyce, także w wymiarze lokalnym. To również szansa na integrację w gronie lektorów i ministrantów.
Jednym z ciekawszych miejsc na mapie regionu są Wojsławice – miejscowość z bogatą historią, tradycja i zabytkami świadczącymi o przenikaniu się kilku kultur, religii i wyznań. W ostatnim czasie z oferty lokalnego Domu Kultury skorzystały grupy seniorów, turyści indywidualni, a także ministranci i lektorzy. W ostatnich dniach przyjechała grupa liturgicznej służby ołtarza wraz z księdzem opiekunem z parafii Narodzenia NMP w Chełmie. Pracownicy Domu Kultury w Wojsławicach zaplanowali pobyt w najmniejszych szczegółach, dostosowując ofertę do potrzeb młodzieży.
- Wycieczka rozpoczęła się w Starym Majdanie, gdzie lektorzy i ministranci mieli okazję przejść ścieżkę przyrodniczą Wojsławickim Wąwozem, która biegnie przez charakterystyczne wąwozy lessowe. Była to świetna okazja do zapoznania się z lokalną florą i fauną – tłumaczą pracownicy. Kolejnym punktem wyprawy było zwiedzanie Wojsławic z profesjonalnym przewodnikiem. Grupa wraz z ks. Tomaszem Musiejem modliła się w zabytkowym kościele parafialnym, odwiedziła inne zabytki, w tym m.in. cerkiew i uczestniczyła w lekcji historii w tamtejszej Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej, która jest multimedialnym muzeum. Obok elementu formacyjnego i edukacyjnego wycieczka miała charakter integracyjny. Ministranci i lektorzy grali w piłkę, korzystali z rowerków wodnych i kajaków. Po odpoczynku i lodach, grupa udała się do Rozięcina, gdzie w Ośrodku Dawnych Kultur i Tradycji czekały warsztaty z robienia cebularzy i wyrabiania masła oraz ognisko z kiełbaskami.