11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Przynajmniej 100 tys. osób zostało w okrutny sposób zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu, a także w Małopolsce Wschodniej, a mordy te miały charakter etniczny. Apogeum tej zbrodni miało miejsce w niedzielę 11 lipca 1943 r, gdy Polacy korzystali z odpoczynku niedzielnego i uczestniczyli w nabożeństwach. To właśnie tego dnia zorganizowane oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały 99 polskich miejscowości, przeważnie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Mordy na Polakach trwały od lutego 1943 r. do wiosny 1945 r., zyskały miano rzezi wołyńskiej. Mordowano brutalnie również kobiety, dzieci i starców. Do dziś nie jest znane miejsce pochówku przeważającej większości ofiar.
Zbrodnie z lat 1943-1945 dokonane przez nacjonalistów ukraińskich były niezwykle brutalne, ale nadal powszechna wiedza na ten temat jest znikoma. Przez całe dekady ludobójstwo było przemilczane ze względu na kontekst polityczny. Zginęło także ok. 10 tys. Ukraińców, zarówno w akcjach odwetowych, jak i podczas obrony. Ginęli także z rąk OUN i UPA za pomoc Polakom.
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej jest poświęcony pamięci ofiar rzezi wołyńskiej oraz innych zbrodni dokonanych na obywatelach II RP dokonanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. Dzień ten został ustanowiony przez Sejm RP uchwałą z 22 lipca 2016 r.
W Lublinie bolesną rocznicę upamiętni Msza św. w kościele rektoralnym św. Piotra o godz. 15.00. Z kolei o godz. 17.00 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Wieczorem przez ulice Lublina przejdzie Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, zorganizowany przez Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego oraz Fundację im. Kazimierza Wielkiego. Wydarzenie będzie miało charakter milczącego marszu żałobnego, a uczestnicy mają nieść długą na sto metrów flagę Polski. Marsz wyruszy o godz. 19.00 z placu Zamkowego w Lublinie.