Nowy numer 29/2021 Archiwum

KUL odnowi figurę Matki Bożej

Zakończyła się zbiórka na rzecz renowacji i przeniesienia figury Matki Bożej z wewnętrznego dziedzińca KUL na teren otwarty w pobliżu Kościoła Akademickiego KUL, w okolice Krzyża Misyjnego.

Figura Matki Bożej znajduje się na małym dziedzińcu budynku Gmachu Głównego KUL w Lublinie przy Al. Racławickich 14. Obiekt, choć nie jest objęty ochroną konserwatorską, bez wątpienia posiada wysoką wartość historyczną i naukową. Jego fundatorem był ówczesny rektor KUL o. Jacek Woroniecki OP, a czas powstania to okres międzywojenny.

- Wartość artystyczna figury przejawia się w zachowanej integralności kompozycyjnej i stylowej oraz autentyczności. Figura w okresie przedwojennym stanowiła miejsce spotkań studentów i absolwentów. W archiwum KUL zachowały się zdjęcia studentów, którzy fotografowali się właśnie przy tej figurze, tak jak dzisiejsi studenci lubią robić sobie zdjęcia przy pomniku św. Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego na dziedzińcu - mówi Monika Stojowska rzecznik KUL.
Obecnie rzeźba znajduje się w miejscu całkowicie niedostępnym dla osób z zewnątrz. Miejsce jest zacienione i wilgotne, co niekorzystnie wpływa na stan figury, a cokół uległ degradacji i należy go wymienić na nowy.
- Mając na uwadze pierwotny zamysł usytuowania obiektu w miejscu otwartym i ogólnie dostępnym, chcemy przenieść go w pobliże Kościoła Akademickiego KUL - mówi pani rzecznik.
Renowacja figury polegać będzie na usunięciu nawarstwień i nieoryginalnych przemalowań, uzupełnieniu ubytków oraz zabezpieczeniu przed warunkami atmosferycznymi (hydrofobizacja). Po renowacji rzeźba zostanie postawiona na nowym postumencie wykonanym na wzór obecnego.
- Dziś chcemy odrestaurować rzeźbę, a następnie umieścić ją w sąsiedztwie Kościoła Akademickiego, by Maryja ponownie stała się świadkiem życia naszej wspólnoty akademickiej i byśmy mogli zawierzać Jej nasze sprawy. Dziękujemy przyjaciołom, pracownikom oraz absolwentom Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, którzy wsparli naszą inicjatywę. Za wszystkich ofiarodawców codziennie o godz. 8.00 sprawowana jest Msza św. w Kościele Akademickim - informuje ks. prof. Mirosław Kalinowski rektor KUL.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama