Nowy numer 38/2023 Archiwum

Abp Budzik: Ołtarz jest miejscem spotkania Jezusa

Abp Stanisław Budzik poświęcił nowy ołtarz w kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Łęcznej. To ostatni element kończący remont tej najstarszej świątyni w mieście.

Przez ostatnie lata, dzięki staraniom ks. Janusza Rzeźnika, wieloletniego proboszcza tej parafii, kościół przeszedł gruntowny remont poczynając od fundamentów, poprzez wnętrze, na dachu skończywszy. Ostatnim elementem wieńczącym prace było ustawienie nowego ołtarza i ambonki. W dzień odpustu parafialnego 22 lipca abp Stanisław Budzik poświęcił stół Pański oraz podziękował za trud pracy i głoszenie Słowa Bożego ks. Januszowi Rzeźnikowi, który przeszedł na emeryturę.

Zwracając się do wiernych metropolita wskazał na postać św. Marii Magdaleny, patronki parafii, która, jak opisuje Ewangelia, była jedną z pierwszych osób, które ujrzały Zmartwychwstałego Jezusa.

- Maria Magdalena, gdy w ogrodzie spotyka Pana, najpierw Go nie poznaje. Jednak, gdy Jezus zwraca się do niej po imieniu, spadają łuski z jej oczu i wie, że to sam Zbawiciel stoi przed nią. Wielka radość, jaka zalewa jej serce, sprawia, że kobieta chce zatrzymać Jezusa. Ten jednak jest w drodze do Ojca, a do Marii Magdaleny kieruje słowa, by pospieszyła powiedzieć o zmartwychwstaniu uczniom. To posłanie wciąż jest aktualne, także dla nas - mówił abp Stanisław.

Podkreślił też, że Jezus każdego woła po imieniu, bo każdego z nas zna i do nas też kieruje prośbę byśmy pospieszyli powiedzieć o Nim innym.

- Jezus wstąpił do Ojca, ale spełnił obietnicę, że nas nie zostawi. Wciąż jest obecny pośród nas, w każdej Eucharystii zstępuje na ołtarz do którego nas zaprasza, byśmy czerpali stąd potrzebne nam łaski. Dlatego ołtarz w każdym kościele ma miejsce szczególne - mówił hierarcha.

Podziękował też ks. Januszowi Rzeźnikowi za świadectwo wiary i posługę w Łęcznej oraz powitał nowego proboszcza, ks. Andrzeja Majchrzaka, polecając go modlitwie wiernych, którym będzie przewodniczył.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast