Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Lubelskie stowarzyszenie Anthill upamiętni generała Stanisława Skalskiego

Projekt Stanisław Skalski - As z Kodymy to wspólne przedsięwzięcie lubelskich i ukraińskich organizacji.

Stanisław Skalski był wybitnym polskim lotnikiem i bohaterem bitwy o Anglię. 

Był absolwentem słynnej „Szkoły Orląt”  – Szkoły Podoficerów Lotnictwa w Dęblinie i jednym z najlepszych polskich pilotów w czasie II wojny światowej. W czasie wojny obronnej 1939 roku zestrzelił 5 niemieckich samolotów, kolejne zwycięstwa powietrzne zaliczono mu w czasie bitwy o Anglię, w walkach w Afryce Północnej i podczas lądowania aliantów w Normandii.

7 kwietnia 1950 r., po kilkunastominutowym procesie opartym na fałszywych zarzutach, as polskiego lotnictwa myśliwskiego został skazany na karę śmierci. Proces poprzedziło brutalne śledztwo w areszcie MBP przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Lubelskie stowarzyszenie Anthill wykonało instalację artystyczną wraz z tablicą informacyjną przedstawiającą historię bohatera. 15 sierpnia wystawa zostanie uroczyście odsłonięta w miejscu urodzenia Stanisława Skalskiego na Ukrainie, w mieście Kodyma. 

Wernisaż wystawy połączony zostanie z prelekcją o bohaterze. Uroczystemu otwarciu towarzyszyć będzie także występ lokalnego chóru. 

Wystawa została wykonana w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Jej przygotowanie to, jak mówią pomysłodawcy i twórcy, okazja do budowania tożsamości narodowej oraz pielęgnowanie dziedzictwa narodowego wśród mieszkańców zarówno Ukrainy, jak i Polski. 

Stowarzyszenie planuje także wydanie publikacji dotyczącej życiorysu generała Skalskiego. Znajdą się w niej zachowane zdjęcia i dokumenty. 

Publikacja o generale Skalskim od września będzie również dostępna w Polsce. Zamówienia można składać pod adresem: info@anthill.com.pl

Projekt przygotowany przez Stowarzyszenie Anhill dofinansowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy