W uroczystość Przemienienia Pańskiego wspólnota parafialna w Firleju świętowała 100-lecie istnienia.
Historia kościoła firlejowskiego sięga XVI wieku. Pierwszy, drewniany, wzniesiony został przez Mikołaja Firleja w niedługim czasie po założeniu miasta − po 1557 roku.
Wraz z przejściem na kalwinizm Jana Firleja został on oddany innowiercom. Świątynia wróciła w ręce katolików w 1685 roku. Wtedy też prawdopodobnie została erygowana w Firleju filia parafii lubartowskiej pod wezwaniem Przemienia Pańskiego. W 1878 roku parafianie firlejowscy założyli fundusz na naprawę dawnego kościoła drewnianego z 1685 roku. Gdy zaś jego restauracja okazała się niemożliwa, z dobrowolnych ofiar został wybudowany w latach 1879−1880 w miejsce poprzedniego obecny kościół.
− Wasza wspólnota dziękuje dziś Bogu za 100 lat istnienia parafii pw. Przemienienia Pańskiego − mówił w homilii podczas Mszy św. odpustowej i jednocześnie jubileuszowej abp Stanisław Budzik. − Odrodzenie naszej ojczyzny po I wojnie światowej, za które dziękowaliśmy Opatrzności Bożej trzy lata temu, przyniosło wiele zmian. Powstawały nowe szkoły, organizacje społeczne, instytucje państwowe. Powstało także wiele nowych parafii, w tym także i wasza. Jako wspólnota idziecie za Chrystusem już 100 lat. Kolejne pokolenia wnosiły swój wkład, aby wyposażać tę świątynię, remontować, aby była piękna, aby była prawdziwie domem Bożym, w którym możemy dziękować Bogu za jego dary.
Arcybiskup przypomniał, że pierwszym polskim biskupem wyświęconym w niepodległej ojczyźnie był lubelski biskup Marian Leon Fulman, który 27 lipca 1921 roku powołał do życia firlejowską parafię. − Od czasu powstania waszej parafii przez 100 lat na jej czele stało, z obecnym księdzem proboszczem, sześciu proboszczów: ks. Lucjan Gajewski, ks. Szymon Tomaszewski, ks. Józef Sadlak, ks. Adam Czuk, ks. Franciszek Grochowski. Obecny ksiądz proboszcz Antoni Buczyński pełni swą posługę najdłużej ze wszystkich − ponad jedną trzecią tego stulecia.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się