Otwarcie Muzeum Archidiecezjalnego znajdującego się w Wieży Trynitarskiej, XVII -wiecznego obiektu z cennymi dziełami sztuki, nastąpiło w obecności abp Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego.
W wydarzeniu uczestniczył również ekonom archidiecezjalny ks. Jarosław Orkiszewski oraz goście, wśród których znalazła się m.in. Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina. Zebrane osoby powitał ks. Łukasz Trzciński, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego, który przybliżył historię Wieży Trynitarskiej oraz opowiedział o dostępności muzeum dla mieszkańców i turystów.
W Białej Sali Muzeum Archidiecezjalnego - na I kondygnacji Wieży Trynitarskiej - otwarto nową wystawę, która jest spotkaniem tradycji wschodniej i zachodniej. Wiele eksponatów, które się tam znajdują, pochodzi z kolekcji zmarłego w 2009 r. ks. prałata Tadeusza Kawali, który był miłośnikiem ekumenizmu, tradycji wschodniej, birytualistą, a także wieloletnim proboszczem parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie. Ciekawostką jest, że był również wikariuszem jedynej w Polsce parafii katolickiej obrządku bizantyjsko-słowiańskiego pod wezwaniem św. Nikity Męczennika w Kostomłotach. Był miłośnikiem kultury i sztuki, posiadał kolekcję ikon, którą można podziwiać w Sali Białej Muzeum Archidiecezjalnego. Znajduje się tam również kolekcja ceramiki, a także innych przedmiotów przeznaczony do kultu w świątyni, a także przedmioty niezbędne w tradycyjnym gospodarstwie domowym.
Jak podkreślił w dniu otwarcia abp Stanisław Budzik, miasto Lublin jest miejscem spotkania Wschodu i Zachodu. - To ponowne otwarcie Wieży Trynitarskiej i otwarcie wystawy będzie nam o tym przypominać i pozwoli wydobyć z historii naszego miasta to, co najcenniejsze, na czym możemy budować także teraźniejszość i przyszłość - akcentował metropolita lubelski.
Muzeum Archidiecezji Lubelskiej otrzymało w minionym roku dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na modernizację oświetlenia ekspozycji, a ponadto na zainstalowanie urządzeń multimedialnych, także sprzętu nagłośnieniowego. - Zdiagnozowaliśmy wszystkie niedostatki i gruntownie wymieniliśmy instalację elektryczną na Wieży, wyposażając ją przy okazji w różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa - system pożarowy, włamaniowy i telewizję przemysłową. Mamy jeszcze plany na kolejne inwestycje, chcemy, aby muzeum mieszczące się w tak starym budynku stało się instytucją na europejskim poziomie – podkreślił ks. Jakub Olech, zastępca ekonoma archidiecezji lubelskiej.
Kontakt z muzeum jest możliwy pod numerem telefonu: 695475152 i pod adresem trynitarska@diecezja.lublin.pl.