Najnowszy owoc pracy archidiecezjalnego chóru chłopięco-męskiego jest już dostępny dla wszystkich miłośników muzyki kościelnej.
Czwarta płyta chóru, który od sześciu lat reprezentuje archidiecezję nie tylko w kościołach Lubelszczyzny, ale także za granicą na wielu festiwalach i koncertach, miała ukazać się w zeszłym roku. - Wszystko było już gotowe do jej nagrania, ale pandemia pokrzyżowała nam plany - wyjaśnia ks. Attila Honti, dyrygent i twórca chóru. - Nie ma jednak tego złego, ponieważ dzięki temu opóźnieniu udało nam się dobrze dopracować utwory i nagrać płytę naprawdę profesjonalnie.
Na płycie zatytułowanej “Missa Dominicalis”, która tym razem poświęcona jest twórczości ks. Antoniego Chlondowskiego, znajduje się jego Msza św. oraz dwie pieśni: “Maryjo, ja, Twe dziecię” oraz “Pan zstąpił z nieba”. - Msza została napisana na cztery głosy z towarzyszeniem organów, natomiast pieśni wykonywane są a capella - informuje ks. Attila. Elementy Mszy św., które znalazły się na płycie, to: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus oraz Agnus Dei. - Przy rozpoczęciu Credo oraz Gloria swojego głosu użyczył nam arcybiskup Stanisław Budzik - mówi dyrygent. - Chcieliśmy, żeby wszystko odbywało się dokładnie tak jak w katedrze.
Nagranie płyty odbyło się w lubelskim kościele św. Piotra Jerzego Frassatiego. - Tam jest duży balkon muzyczny, idealny kontakt chórzystów z organistą, bo stół gry jest bardzo blisko, a dodatkowo organy okalają całą śpiewającą grupę. Mogliśmy więc precyzyjnie zrealizować to nagranie. Poza tym kościół ma wyjątkową akustykę - podkreśla ks. Honti.
Chórzyści ks. Attili są w różnym wieku, począwszy od tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę szkolną po tych, którzy jej zakończenie dawno mają już za sobą. - Wszyscy są ośpiewani z formą utworów, które znalazły się na płycie, bo wykonujemy je bardzo często na różnego rodzaju uroczystościach. Nagranie całości nie było więc jakoś bardzo skomplikowane - stwierdza dyrygent, który przekonuje równocześnie, że płyta może być wizytówką Lublina. - W logo mamy lubelską Bramę Krakowską, a wiele osób kojarzy nasz chór, z utworów, które znalazły się na płycie. Cieszymy się, że pan prezydent wsparł wydanie tej płyty i jesteśmy bardzo za to wdzięczni.
Płytę, która jest cegiełką na rzecz dalszego rozwoju Pueri Cantores Lublinenses, można nabyć u chórzystów, ale jak zaznacza ks. Attila, także on sam będzie ją rozprowadzał w czasie wizyt w lubelskich parafiach.