Niezwykłe święto nauki w Lublinie. Wśród dodatkowych atrakcji darmowe maskotki i pokaz fontann

17. Lubelski Festiwal Nauki rozpocznie się 18 września pod hasłem "Nauka bez granic. Enjoy science!". Zarezerwowanych jest już 26 tys. miejsc!

"Nauka bez granic" ("Science without borders") – spotkania z krajowej i światowej sławy popularyzatorami nauki podkreślające rolę nauki w życiu człowieka:

  • 20 września 2021 r. odbędzie się spotkanie z prof. Robertem Huberem (1937), niemieckim biochemikiem i laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 1988 r., którą otrzymał wraz z Johannem Deisenhoferem i Hartmutem Michelem za wyznaczenie trójwymiarowej struktury centrum reakcji fotosyntezy u bakterii. Po trwającym godzinę wykładzie popularnonaukowym odbędzie się rozmowa noblisty z dr Dawidem Myśliwcem (1988) – absolwentem chemii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, twórcą kanału „Uwaga! Naukowy Bełkot” na YouTube.
  • 21 września 2021 r. odbędzie się wykład wybitnego polskiego językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka (1947). Po wykładzie będziemy mieli okazję wysłuchać rozmowy z profesorem, którą poprowadzi ks. dr Rafał Jakub Pastwa (1980) – poeta i pisarz, teolog, dziennikarz, kierownik redakcji „Gościa Lubelskiego”, pracownik badawczo-dydaktyczny na Wydziale Nauk Społecznych KUL, archidiecezjalny duszpasterz środowisk twórczych, autor książek i artykułów naukowych oraz popularnonaukowych, prowadzący działalność popularyzatorską instytucjach edukacyjnych i kulturalnych w Lublinie i w regionie.
  • 22 września 2021 r. będzie miało miejsce spotkanie z Dawidem Łasińskim (1983) – nauczycielem znanym, jako „Pan Belfer - twórcą kanału „Pan Belfer” na YouTube, zapalonym miłośnikiem chemii i fotografii, animatorem kultury, twórcą projektów filmowych i popularyzatorem nauki w szerokim tego słowa znaczeniu. Po wykładzie będziemy świadkami ciekawej rozmowy pomiędzy Panem Belfrem, a Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi (1975/1974). Państwo Stanisławscy to twórcy „CrazyNauki” na Youtube, blogerzy, dziennikarze naukowi i zdobywcy m.in. nagrody Popularyzator Nauki PAP Nauka w Polsce 2019 w kategorii „Media”.
  • 23 września 2021 r. Lublin odwiedzi prof. Charles H. Bennett (1943) – amerykański myśliciel, fizyk i pionier teorii informacji znany z badania zaskakujących powiązań fizyki kwantowej z informacją. Jest jednym z ojców kryptografii kwantowej i współautorem rewolucyjnej ko91974ncepcji teleportacji kwantowej. Po wykładzie słuchacze będą mieli również przyjemność wysłuchania rozmowy prof. Charlesa H. Bennetta z Karolem Jałochowskim (1974)  – absolwentem fizyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, stypendystą National University of Singapore, dziennikarzem i twórcą filmów poświęconych szeroko rozumianej nauce.

Spotkania z wybitnymi postaciami ze świata nauki odbędą się w Dużej Sali Widowiskowej ACKiM UMCS Chatka Żaka i będą tłumaczone symultanicznie dzięki uprzejmości Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. Zapisy na wydarzenia rozpoczną się w piątek 17 września na stronie www.festiwal.lublin.pl. Na wykłady obowiązuje limit miejsc uwarunkowany sytuacją pandemiczną.

Począwszy od pierwszego dnia Lubelskiego Festiwalu Nauki, czyli 18 września, na stronie www.festiwal.lublin.pl będą sukcesywnie publikowane rozmowy z założycielami Lubelskiego Festiwalu Nauki. Podczas 17. edycji LFN organizatorzy chcą przybliżyć historię wydarzenia i sięgnąć w przeszłość, aż do preedycji LFN, która odbyła się jeszcze w październiku 2001 r.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..