W sobotę uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

25 września o godz. 11 w lubelskiej archikatedrze Mszą św. zainaugurowane zostanie wydarzenie, które ma zdiagnozować obecny stan lokalnego Kościoła i wyznaczyć drogę na następne lata.

Dekret zwołujący kolejny Synod Archidiecezji Lubelskiej abp Stanisław Budzik podpisał 25 marca 2019 r. To trzecie takie wydarzenie w historii lokalnego Kościoła. 

Synod, jak informował w swoim liście do wiernych lubelskim metropolita, ma za zadanie pogłębiać życie religijne, pobudzać działania duszpasterskie oraz promować świętość kapłanów i świeckich.

Soborowa nauka o Kościele jako ludzie Bożym pozwoliła odczytać synod jako wspólną drogę, ponieważ posługa biskupa nie może być wypełniana w sposób odizolowany, lecz w duchu wspólnoty, w łączności z całym ludem Bożym.  

Otwarcie synodu miało odbyć się już w zeszłym roku, ale ze względu na pandemię zostało przełożone. Teraz będzie to jednocześnie dziękczynienie za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego, niegdyś biskupa lubelskiego. - Włączymy go do grona patronów synodu i będziemy czerpać z jego bogatego duchowego przesłania - mówi arcybiskup. 

W Eucharystii inaugurującej synod wezmą udział jego członkowie oraz przedstawiciele wszystkich parafii archidiecezji w osobach księży proboszczów i po jednym reprezentancie parafialnego zespołu synodalnego.

Transmisja z otwarcia synodu będzie dostępna na stronie archikatedry lubelskiej. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..