26 września wspólnota z lubelskich Bronowic świętowała wielki jubileusz. Uroczystej Mszy św. przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
Parafia na Bronowicach powstała 100 lat temu, ale już w 1915 r. postawiono drewnianą kaplicę i 23 maja odprawiono pierwszą Mszę św.
W 1921 r. erygowano parafię, a w roku 1930 rozpoczęto budowę kościoła. Świątynię konsekrowano w 1938 roku. Zyskała tytuł nieistniejącej już fary ze Starego Miasta, której patronował św. Michał Archanioł.
26 września 2021 parafia pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika podczas uroczystej Eucharystii dziękowała z 100 lat swojego istnienia.
- 100- lecie parafii to odpowiedni moment, by oddać chwałę Bogu, wspomnieć ludzi i wydarzenia i ubogacić się wiarą poprzednich pokoleń, które tworzyły historię bronowickiej parafii. - mówił do zgromadzonych w kościele parafian oraz gości proboszcz ks. Arkadiusz Paśnik.
Opowieść o parafii, jak zaznaczał ks. Paśnik, jest zawsze opowieścią o Bogu i człowieku. - Trudno bez wzruszenia myśleć o minionym 100-leciu, w którym tworzyła się bronowicka cząstka Kościoła powszechnego - zaznaczył. - Był to wiek dwóch totalitaryzmów, wiek, który wynosił człowieka na piedestał i z niego zrzucał, wiek szczególnej walki zła z dobrem. Minione stulecie to opowieść o wojnie i pokoju dążeniu do niepodległości, sile wiary i jej obumieraniu.
W homilii abp Stanisław Budzik przypomniał historię powstania parafii oraz historię kultu św. Michała Archanioła na terenie Lublina.
- Wasza wspólnota parafialna przychodzi po naukę, pociechę i pomoc do św. Michała od 100 lat, ale kult św. Michała w Lublinie ma o wiele dłuższą historię - podkreślł metropolita. - Nasz patron był czczony już w XIII w. Kościół św. Michała Archanioła w Lublinie jako wotum za odniesione zwycięstwo nad Jaćwingami, którzy niszczyli miasto, ufundował książę Leszek Czarny. To tu przez wieki koncentrowało się życie religijne, społeczne i kulturalne miasta. Po utworzeniu diecezji lubelskiej kościół farny św. Michała pełnił nawet funkcję katedry. Niestety w połowie XIX w. z braku środków na restaurację, musiał zostać rozebrany.
Arcybiskup przypomniał też, że bronowicka parafia często pielgrzymuje do fundamentów fary, znajdujących się na Stary Mieście. - Podkreślacie przez to, ze wasz kościół kontynuuje tradycje dawnej lubelskiej fary.
W świętowaniu jubileuszu udział wzięli byli proboszczowie i wikariusze parafii św. Michała Archanioła, w tym m.in. ks. Ryszard Wasilak, który pracował w tej parafii 29 lat.