Nowy numer 47/2021 Archiwum

Szczęki hipopotama, węże i inne eksponaty

Szczęki hipopotama, pajęczaki, małpy człekokształtne, ptaki i wiele innych zwierząt. To eksponaty, jakie można znaleźć w Muzeum Zoologicznym UMCS, które obchodzi w tym roku 75-lecie istnienia.

75-lecie Muzeum zoologicznego UMCS
UMCS

Jednostka mieszcząca się na Wydziale Biologii i Biotechnologii prowadzi na co dzień działalność wystawienniczą i edukacyjną, zaś jej bogate zbiory wykorzystywane są podczas zajęć dydaktycznych dla studentów lubelskich uczelni oraz uczniów szkół podstawowych i liceów. Od kilku lat w muzeum odbywają się również zajęcia dla seniorów. Ekspozycję muzealną w ciągu roku zwiedza średnio kilka tysięcy osób.

– Dział wystawienniczy liczy ok. 2 tys. eksponatów. To zarówno bezkręgowce, poczynając od tych najprostszych jak gąbki, a skończywszy na wyżej zorganizowanych zwierzętach, czyli małpach człekokształtnych. Osoby, które przychodzą do muzeum, żywo reagują na eksponaty i zwracają uwagę na kunszt preparatorów. Na to, że zwierzęta te wyglądają jak żywe. Jednym z ciekawszych eksponatów jest żubr, który pochodzi z Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Zwraca także uwagę wilk z młodym, sarny, lisy, oczywiście małpy. Spośród bezkręgowców uwagę zwracają motyle z racji swojej barwy – opowiada dr Jacek Chobotow.

To miejsce, gdzie nie tylko najmłodsi, ale i starsi mogą z zachwytem przyjrzeć się z bliska wielu okazom, zarówno nieco egzotycznym, jak i tym znanym z własnego podwórka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama