Nowy numer 13/2024 Archiwum

"Gaudium" przygotowuje kolejną - ostatnią książkę śp. ks. G. Pawłowskiego

Książka jest dedykowana biskupowi lubelskiemu Piotrowi Kałwie, który - jak zaznaczył ks. Pawłowski: "zadecydował, że żydowska narodowość w Kościele katolickim to nie nowość", dzięki czemu mógł zostać księdzem.

W czwartek 21 października zmarł w Izraelu ks. inf. Grzegorz Pawłowski (Jakub Hersz Griner), kapłan archidiecezji lubelskiej, Żyd urodzony 23 sierpnia 1931 r. w Zamościu, uratowany przed Zagładą i wychowany przez siostry zakonne. Jego ojciec, matka oraz dwie starsze siostry zostali zamordowani przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Był autorem wielu książek, najważniejsza i najgłośniejsza książka, a zarazem rozmowa „Sługa Mesjasza”, rzuciła światło na trudne losy tego wrażliwego i pracowitego człowieka, kapłana kochającego Polskę i szukającego spełnienia w pracy duszpasterskiej w Izraelu.

Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, święcenia prezbiteratu przyjął 20 kwietnia 1958 r. Od 1970 r. pełnił posługę duszpasterską wśród Polonii w Izraelu, a także wspólnot języka hebrajskiego. Był znany z poświęcenia i zaangażowania na rzecz chrześcijan i wszystkich osób potrzebujących. Był przyjacielem kapłanów, ambasadorem Polski i Lublina w Izraelu, umacniał dialog chrześcijańsko-żydowski. Przeżył 90 lat, 63 w kapłaństwie.

Wydawnictwo „Gaudium” przygotowuje kolejną - ostatnią jak się okazuje - książkę jego autorstwa. Będzie nosiła tytuł: „Mesjasz i Jego wyznawcy”. - Jest ona swoistym chronologicznym zapisem ziemskiego życia Jezusa Chrystusa oraz Jego uczniów. Autor przywołuje opisy wydarzeń biblijnych, cytując licznie fragmenty wszystkich Ewangelii oraz Dziejów Apostolskich. Przeplata je osobistymi komentarzami o roli Mesjasza w życiu wyznawców. Sięga także do starotestamentowych zapowiedzi o nadejściu Sługi Jahwe. Szkicuje też historię znaczących miejsc Ziemi Świętej aż do czasów współczesnych. Autor dedykuje książkę biskupowi lubelskiemu Piotrowi Kałwie, który - jak czytamy - „zadecydował, że żydowska narodowość w Kościele katolickim to nie nowość”, dzięki czemu mógł obrać kapłańską drogę życia - informuje Wydawnictwo „Gaudium”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy