Nowy numer 47/2021 Archiwum

Bóg szuka człowieka. Katecheza dla dorosłych

Czy wszystko, co przyjemne tuczy lub jest zakazane przez Kościół? To pytanie, które może nurtować współczesnego człowieka. O tym, co na temat naszego życia mówi Bóg, można posłuchać podczas katechez "10 Bożych słów". Dziś kolejna z nich.

Pomysł na cykl katechez dla dorosłych, które w kościele na Poczekajce głosi o. Jarosław Banasiuk, wywodzi się z Włoch. To tam zapoczątkował je ks. Fabio Rosini.To kapłan diecezji rzymskiej, urodzony w 1961 roku w rodzinie chrześcijańskiej, który jako młody człowiek przeżył głęboki kryzys wiary. Wyszedł z niego dzięki spotkaniu konkretnej rodziny chrześcijańskiej i zapragnął zostać kapłanem. Święcenia przyjął w 1991 roku i został wikarym w jednej z parafii rzymskich. W 1993 roku został poproszony o to, by zająć się trudną młodzieżą, która była przygotowywana do sakramentu bierzmowania. To wtedy zaczął myśleć o tym, co może im powiedzieć. Zaczął od źródła, czyli 10 przykazań, ale nauki oparł na historiach biblijnych i świadectwie własnego życia. Po pewnym czasie matki, które obserwowały zmiany, jakie niespodziewanie zachodziły w ich dzieciach, przyszły do ks. Rosiniego pytać, co takiego się wydarzyło, że zmieniło się zachowanie ich dzieci i postrzeganie świata.

Wówczas ks. Fabio postanowił rozszerzyć swoje katechezy na wszystkich, którzy pragną czegoś więcej w sferze wiary. Efekty głoszenia w ten sposób Słowa Bożego dotarły do Jana Pawła II, który  powierzył młodzież rzymską ks. Rosiniemu zachęcając by głosił te katechezy także dla dorosłych. Z czasem powstały materiały udostępniane innym, którzy chcieliby w podobny sposób mówić o Bogu. Dotarły one także do o. Jarosława.

- Wierzę, że Pan Bóg chce w ten sposób poprosić, by także w Lublinie spróbować opowiedzieć o tym, że On wciąż nas szuka za pomocą 10 przykazań. Myślę, że warto wrócić do tego, co może człowieka szybko odepchnąć od Pana Boga, czyli do przykazań. Wydaje się, że nie są to treści pociągające dzisiaj człowieka, ale przykazania sprawiają, że różne sprawy można dzięki nim w życiu poukładać. Dają pewien fundament, na którym można dalej budować. Nie jest to wynalazek ostatnich czasów, ale treść, która nie zmieniała się od tysiącleci. Nie jest więc czymś ulotnym, ale przez kolejne pokolenia ułatwiała ludziom odnalezienie się w rzeczywistości, w jakiej przyszło im żyć niezależnie od okoliczności zewnętrznych, które przecież przez wieki były bardzo różne. Forma spotkania z 10 przykazaniami, jaką proponują katechezy, jest bardzo atrakcyjna. To medytacje biblijne połączone z odniesieniem do konkretnego życia połączonego ze świadectwem. To nie inwazyjna, ale oczyszczająca metoda, która przyniosła wielkie owoce, kiedy ks. Fabio Rosini zastosował ją głosząc nauki dla młodych - mówi o. Jarosław.

Katechezy „10 Bożych Słów” odbywają się we wtorki po Mszy św. o godz. 18.00 w kościele ojców kapucynów na Poczekajce. Są otwarte i w każdej chwili można przyjść i posłuchać. Są także w czasie ich trwania transmitowane na kanale „Projekt kapucyński” na YouTube. Początek ok. godz. 18.45

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama