Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Spełniły się nadzieje wielu pokoleń Polaków

Odzyskanie przez Polskę niepodległości było co do rangi równorzędne z takimi wydarzeniami, jak chrzest Polski, bitwa pod Grunwaldem czy Unia Lubelska - zaznacza ekspert prof. Marek Wierzbicki z Katedry Systemów Politycznych i Komunikowania Międzynarodowego KUL.

Polacy przyjęli to wydarzenie z ogromną satysfakcją. Świętowali historyczny moment, wychodząc masowo na ulice polskich miast, miasteczek oraz wiosek, aby dać wyraz swojej spontanicznej radości. To nie był przypadek, ponieważ fakt odzyskania niepodległości przez Polskę był co do rangi równorzędny z takimi wydarzeniami, jak chrzest Polski, bitwa pod Grunwaldem czy Unia Lubelska. Wydarzenie odsłoniło narastające przez lata problemy.

Idea zjednoczenia była na tyle silna, że choć społeczeństwo było podzielone na różne obozy polityczne, których liderzy rywalizowali ze sobą, potrafiło zrzeszyć się wokół idei niepodległości i podporządkować decyzjom swoich przywódców. Chodzi o ojców niepodległości Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacy Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego i Ignacego J. Paderewskiego. - Zanim spełniły się marzenia o odbudowie niepodległej, naród polski w okresie zaborów podtrzymywał swoją tożsamość dzięki inteligencji, która szerzyła i pielęgnowała polską kulturę - podkreśla prof. Wierzbicki.

Jak zaznacza ekspert, sytuacja po odzyskaniu niepodległości uzewnętrzniła wiele problemów, a wśród nich ogromną biedę i zacofanie, konflikty etniczne, konieczność odbudowy gospodarczej kraju, tworzenie od podstaw przemysłu zbrojeniowego, ujednolicenie prawa, systemu edukacji, likwidacji różnic ustrojowych i kulturowych, które wynikały z pozostawania przez ponad 120 lat pod rządami trzech zaborców prowadzących politykę wymierzoną przeciwko interesom narodu polskiego. Trwającą 20 lat intensywną odbudowę państwa polskiego przerwał wybuch II wojny światowej 1 września 1939 r., która po raz kolejny zmieniła oblicze Europy, w tym również naszego kraju.

11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa, tego dnia Niemcy podpisały w Compiegne pod Paryżem zawieszenie broni na warunkach kapitulacji. W wyniku I wojny upadły trzy europejskie mocarstwa, które wcześniej dokonały rozbioru Polski, a zwycięskie państwa Ententy zaaprobowały plan utworzenia niepodległego państwa polskiego, co oznaczało, że nasz kraj po 123 latach niewoli mógł powrócić na mapy świata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy