Nowy numer 49/2023 Archiwum

Msze św. w języku ukraińskim na KUL

Od pierwszej niedzieli Adwentu w kościele akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego sprawowane będą Msze św. w języku ukraińskim.

Msza Święta w języku ukraińskim w obrządku zachodnim - łacińskim, będzie odprawiana w każdą niedzielę roku akademickiego o godz. 9.30. To niewątpliwy ewenement w Lublinie.

- Serdecznie na nią zapraszamy wszystkich, którym język ukraiński bardziej niż polski sprzyja rozumieniu „co mówi Bóg” i spotkaniu się z Nim oraz z tymi, dla których także stanowi on język bliski sercu. Kodeks prawa kanonicznego nakłada na biskupa i proboszcza obowiązek troski o wszystkich ludzi, zwłaszcza innych obrządków i innych narodowości. W Lublinie znajduje się dużo osób posługujących się językiem ukraińskim, które są wyznawcami obrządku łacińskiego w kościele. Pierwszej Mszy w języku ukraińskim w kościele akademickim KUL przewodniczyć będzie metropolita kijowsko-żytomierski Vitalii Kryvytskyi SDB - podkreśla prorektor KUL ds. misji i administracji ks. prof. Mirosław Sitarz.

Wprowadzając Msze Święte w języku ukraińskim uczelnia wychodzi naprzeciw potrzebom studentów i innych mieszkańców miasta, dla których ten język stanowi mowę ojczystą. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to nie tylko „miły gest”, ale działanie uzasadnione antropologicznie i teologicznie.

- Odprawiana w kościele akademickim KUL Msza Święta w języku ukraińskim stanowi szansę dla wielu osób uznających go za swój „język serca”, aby nie tylko usłyszeć w nim i dobrze zrozumieć, co do nich mówi Bóg i Kościół, ale też spotkać i integrować się z tymi, którzy czują podobnie. To swoiste narzędzie nawiązywania rzeczywistej wspólnoty osób podobnie czujących i rozumiejących, narzędzie rozwoju, jakie proponuje swoim studentom, i nie tylko, KUL - mówi rzecznik prasowy KUL prof. Michał Wyrostkiewicz.

W kościele akademickim KUL w każdą niedzielę o godz. 17.00 odprawiane są także Msze Święte w języku angielskim.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy