Nowy numer 2/2022 Archiwum

Duszpasterze o zniszczeniu kościoła w Łęcznej

Do aktu wandalizmu w kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Łęcznej doszło 25 listopada. Pracujący tam duszpasterze apelują o poszanowanie miejsc kultu, niezależnie od wyznawanych przez siebie przekonań.

Kościół św. Marii Magdaleny przeszedł w ostatnim czasie generalny remont, odzyskując blask sprzed wieków. Nie powstrzymało to wandali, którzy w nocy 25 listopada wybili w kościele dwa okna.

- To okna w dwóch zakrystiach, jednej dla ministrantów, drugiej zaś dla kapłanów. Znajdują się one niżej niż pozostałe okna w kościele, więc łatwiej było się do nich dostać. Sprawca lub sprawcy je właśnie obrali sobie za cel ataku - wyjaśnia ks. Andrzej Majchrzak, proboszcz parafii.

To drugi akt wandalizmu w ostatnich dniach. Tydzień wcześniej zostały zniszczone lampy i reflektory oświetlające świątynię. Policja prowadzi dochodzenie w obu sprawach.

- Cała ta sytuacja jest dla nas bardzo bolesna. Nie chodzi tu tylko o straty materialne, ale przede wszystkim o brak poszanowania miejsca kultu. Narracja wielu środowisk wrogich kościołowi może zachęcać do tego typu zachowań, apelujemy jednak, by niezależnie od przekonań szanować ważne dla innych miejsca - prosi proboszcz parafii.

Kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny to najstarsza świątynia w Łęcznej. Dzięki pracom remontowym prowadzonym przez ostatnie lata, zabytek jest edną z wizytówek miasta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy