Nowy numer 2/2022 Archiwum

Premiera filmu "Taksówkarz" w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Projekcję filmu zaplanowano 13 grudnia w ACKiM UMCS. Po premierze dokumentu odbędzie się dyskusja oraz koncerty, m.in. Lubelskiej Federacji Bardów.

Leszek Gorgol, uczestnik strajków studenckich i działacz NZS postanowił odnaleźć lubelskiego taksówkarza, który bezinteresownie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. jeździł z nim, żeby informować i ostrzegać przed mającymi nastąpić represjami wobec ludzi Solidarności i opozycji. Odnajdują się świadkowie tych napiętych godzin sprzed wprowadzenia stanu wojennego i odwiedzają najważniejsze miejsca wydarzeń z tamtej nocy: miejsce ataku ZOMO na Zarząd Regionu Solidarności, miasteczko akademickie, Dworzec PKP, okolice Komendy Milicji i Komitetu PZPR oraz inne.

- Odżywają dramatyczne opowieści świadków aresztowań działaczy opozycji i Solidarności oraz ludzi którzy w pamiętną noc próbowali ostrzegać innych i zapobiec represjom. Wracają emocje tamtej nocy: bez telefonów i informacji, nocy wyciągania ludzi z domów, niepokojących plotek o interwencji radzieckiej, zagrożenia i bezradność ludzi Solidarności oraz agresji, bezprawia i cynizmu służb milicyjnych i SB. Polifonicznie zmontowane sekwencje opowieści świadków są oparte na archiwalnych materiałach fotograficznych i filmowych, scenach fabularyzowanych oraz archiwalnych dokumentach operacyjnych MSW z archiwum IPN odtwarzających dramatyzm sytuacji oraz bohaterów - wyjaśniają twórcy filmu dokumentalnego.

- Zdecydowaliśmy się na montaż równoległy, polifoniczny i wielowątkowy w różnych płaszczyznach czasowych. Poruszamy się w czasoprzestrzeni, która umożliwia nam zaglądanie w różne zakątki, miejsca i opowieści. Tak zmontowane sekwencje filmu są dopełniane scenami fabularyzowanymi, przypominającymi dramatyzm sytuacji i emocje tamtej nocy - podkreśla Grzegorz Linkowski..

Film dokumentalny "Taksówkarz" powstał na podstawie scenariusza i w reżyserii Grzegorza Linkowskiego. Film będzie emitowany w najbliższym czasie 14 grudnia TVP1 godz.21.05,14 grudnia w TVP Polonia o godz.22.35 i 15 grudnia o godz. 4.45.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy