Archiwum Państwowe w Lublinie przygotowało wystawę opowiadającą o powstaniu Solidarności, czasie stanu wojennego i drodze do pierwszych częściowo wolnych wyborów.
Okazją do podjęcia tej inicjatywy była 40. rocznica stanu wojennego, jednak nie tylko na wydarzeniach z grudnia 1981 roku koncentruje się uwaga historyków archiwistów.
- Wystawa powstała na podstawie materiałów, które znajdują się w zasobach naszego archiwum i pozwalają na prezentację nieco szerszego spektrum wydarzeń w latach 1980-1989 - wyjaśnia Robert Jop z Archiwum Państwowego w Lublinie.
Wystawa składa się z 20 plansz i została opatrzona tytułem „Dekada Solidarności”.
Opowieść o tamtych czasach zaczyna się od pokazania sytuacji w PRL przed wybuchem strajków w roku 1980, czyli przed lubelskim lipcem, pierwszym zrywem, który przyczynił się do powstania Solidarności. Kolejne plansze chronologicznie prowadzą do wyborów czerwcowych w roku 1989.
- Prezentowane plansze powstały w oparciu o materiał aktowy i zbiór plakatów, jakie znajdują się w naszych zbiorach. Z tamtych czasów posiadamy biuletyny, gazetki, wydawnictwa obrazujące sytuację przedstrajkową i strajkową w roku 1980 i 1981. Na wystawie znalazły się także wybrane obwieszczenia władz administracyjnych i partyjnych. Dosyć duża grupa materiałów tu prezentowanych to materiały propagandowe z tamtego czasu i to zarówno takie, które wychodziły od władz partyjnych i państwowych, które miały zohydzić Solidarność, a z drugiej strony mamy także materiały propagandowe wytworzone przez Solidarność, gdzie przedstawiana jest dokładnie odwrotna sytuacja - wyjaśnia R. Jop.
O kolejnych latach trwania stanu wojennego i sytuacji po jego zniesieniu opowiadają kolejne tablice prezentujące ulotki z tamtych czasów, zdjęcia i tzw. bibułę, czyli pisma ukazujące się w drugim obiegu nie dopuszczone oficjalnie do druku przez władze komunistyczne.
Opowieść zamyka rok 1989, czyli wybory czerwcowe i oddanie części władzy przez PZPR.
Wystawę można oglądać do końca stycznia. Każdy, kto chciałby ją zobaczyć, proszony jest o wcześniejszy kontakt z Archiwum Państwowym.