Nowy Numer 16/2024 Archiwum

To był rok - wybrane wydarzenia

Kończy się rok 2021, mimo pandemii bogaty w spotkania religijne, społeczne i kulturalne. W subiektywnym przeglądzie przypominamy niektóre z wydarzeń, jakie miały miejsce w mijającym roku.

Choć pandemia narzuciła różne ograniczenia i stała się powodem odwołania niektórych stałych wydarzeń lub przeniesienia ich w świat wirtualny, to jednak rok 2021 nie był pusty. Gdy przygotowywaliśmy przegląd tego, co miało miejsce w naszej diecezji w mijającym roku, okazało się, że nie brakowało wydarzeń z różnych dziedzin. Nie sposób przywołać wszystkich, ale skupimy się na niektórych w subiektywnym przeglądzie.

Nowe sanktuarium

Oficjalnie od 8 grudnia kościół ojców karmelitów przy ul. Świętoduskiej w Lublinie jest sanktuarium św. Józefa. Dekret podpisany przez abp. Stanisława Budzika o ustanowieniu tego sanktuarium odczytał podczas uroczystej Mszy św. ks. Adam Lewandowski, proboszcz archikatedry i dziekan dekanatu Lublin Śródmieście, do którego należy kościół karmelitów.

Okna życia

Dwa okna życia powstały w mijającym roku w naszej diecezji. Pierwsze działa od kilku miesięcy w Łęcznej, drugie mieści się na tyłach Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia przy ul. Lędzian w Lublinie. Okno życia znajduje się także w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

Będzie nowy błogosławiony?

Konferencja Episkopatu Polski zaakceptowała wniosek lubelskiego metropolity dotyczący wszczęcia procesu o stwierdzenie heroiczności cnót lubelskiego kapucyna br. Kaliksta Kłoczki. Jeśli Kongregacja ds. Kanonizacyjnych nie stwierdzi żadnych przeszkód prawnych, rozpocznie się proces w diecezji. Wtedy biskup przesłucha świadków i przygotuje dokument, w którym stwierdzi, że kandydat na ołtarze w stopniu znacznie bardziej niż przeciętny praktykował cnoty wiary, nadziei i miłości oraz roztropności, sprawiedliwości, męstwa i umiarkowania.

Diecezjalne studio nagrań

W archidiecezji, w budynkach Kurii Metropolitalnej, powstało profesjonalne studio medialne do nagrywania programów TV, filmów, wywiadów oraz prowadzenia audycji radiowych. Studio jest otwarte dla wszystkich, którzy pragną ewangelizować indywidualnie lub wspólnotowo, kapłanów, świeckich i wspólnot.

Święto młodych

W wigilię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata młodzież archidiecezji lubelskiej wraz z duszpasterzami rozpoczęła obchody ŚDM. 36. Światowy Dzień Młodzieży po raz pierwszy odbył się w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym będą zatem odbywać się nie, jak dotąd, w Niedzielę Palmową, ale w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, poprzedzającą Adwent.

Pierwsza sesja synodu

Pierwsza sesja plenarna III Synodu Archidiecezji Lubelskiej odbyła się 13 listopada w auli Caritas. Spotkaniu przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Podczas sesji plenarnych uczestnicy synodu analizowali i dyskutowali o dokumentach opracowanych przez poszczególne komisje. Podczas pierwszej sesji plenarnej koncentrowali się na dokumentach komisji - "Duchowość i posługa kapłana" oraz "Kościół w dialogu z kulturą".

Nowy dom rekolekcyjny

Oazowicze zawsze chcieli mieć dom. Takie miejsce w pobliżu Lublina, gdzie można by zorganizować rekolekcje, wyjechać na dzień skupienia, spotkać się zwyczajnie u siebie. Wygląda na to, że w końcu się uda. Prace trwają w Zalesiu koło Bełżyc, gdzie dawna szkoła zamienia się w dom rekolekcyjny. Potrzebne jest wsparcie tej inicjatywy.

Park świateł

Ogród Botaniczny UMCS nie zamyka się na zimę. Przeciwnie - zaprasza na wyjątkową atrakcję, jaką jest Park Iluminacji, który każdego dnia po zmroku poprowadzi zwiedzających w podróż przez różne kraje. Wszystko za sprawą świateł i dźwięku.

Żyd, co kochał Jezusa

Ksiądz Grzegorz Pawłowski, czyli Jakub Hersz Griner, to Żyd, który przeżył wojnę dzięki fałszywej metryce chrztu. Wychowany przez zakonnice odkrył, że największą miłością jego życia jest Jezus. Ten niezwykły kapłan zmarł w Izraelu, a jego pogrzeb odbył się w Lublinie.

Miejsce dla seniorów i mieszkania dla potrzebujących

W Domu Spotkania w Dąbrowicy Caritas przygotowała 16 pokoi z aneksami kuchennymi, które pełnią funkcję tzw. mieszkań wspomaganych. Równocześnie z mieszkaniami przygotowana została także świetlica dla osób starszych.

30 lat Misericordii

Z myślą o tych, którzy potrzebują wsparcia drugiego człowieka, motywacji, a niekiedy wskazania kierunku drogi w życiu, 30 lat temu powstała idea Stowarzyszenia "Misericordia".

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy