Nowy numer 22/2023 Archiwum

Archidiecezja lubelska będzie mieć nowe sanktuarium

Decyzja o ustanowieniu nowego sanktuarium została ogłoszona podczas uroczystości odpustowych w parafii Świętej Rodziny w Lublinie.

Każdego dnia do kościoła na lubelskich Czubach, który jest centrum największej w archidiecezji parafii, przybywają ludzie z całego miasta na modlitwę. - Szczególnie widać to w czasie nabożeństw, które jakiś czas temu wprowadziłem każdego dnia w samo południe - mówi proboszcz parafii ks. prał. Tadeusz Pajurek. - Zależało mi, żeby ułatwić udział w Mszy św. ludziom starszym, a okazuje się, że korzysta z niej wielu mieszkańców, także młodych.

Msza św. o godz. 12 sprawowana jest za wstawiennictwem Świętej Rodziny i kończy się Litanią do Świętej Rodziny. 

Każdy wtorek to dzień szczególnie poświęcony kultowi Świętej Rodziny. - O godz. 11.30 i 17.30 mamy specjalne nabożeństwo - informuje ks. Pajurek. - Wiele osób przychodzi i składa prośby spisane na kartkach o potrzebne łaski za pośrednictwem Świętej Rodziny.

Jakiś czas temu ks. Tadeusz zwrócił się do abp. Stanisława Budzika, by kościół, któremu przewodzi, ustanowić sanktuarium. - Jeździłem po Polsce i odwiedzałem sanktuaria Świętej Rodziny. Marzyłem, by i u nas takie było - opowiada.

Arcybiskup wyraził zgodę i w uroczystość Świętej Rodziny informacja o tym, że kościół Świętej Rodziny stanie się wkrótce sanktuarium, została oficjalnie ogłoszona wiernym.

Nadanie tytułu sanktuarium nastąpi 9 czerwca 2022 roku. - To będzie 35. rocznica pobytu Jana Pawła II na terenie naszej parafii i jednocześnie 5. rocznica poświęcenia kościoła. Bardzo się cieszę, bo to było moje największe marzenie - podkreśla ks. Tadeusz.

Teraz parafia rozpoczyna intensywne przygotowania do uroczystości, która odbędzie się za pół roku. - Już trwają prace przy pisaniu wielkiej ikony Świętej Rodziny, która zawiśnie w prezbiterium. Całe prezbiterium zostanie przebudowane. Czeka nas też malowanie kościoła wewnątrz. Projekt wszystkich zmian przygotowuje s. Maristella Sienicka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast