Nowy numer 2/2022 Archiwum

KUL zaprasza na Noc Biologów

Doświadczenia ostatniego czasu pokazały, jak ogromny wpływ na nasze życie ma biologia. Każdy, kogo interesuje świat przyrody zaproszony jest do udziału w Nocy Biologów, jaka odbędzie się m.in. na KUL.

Blisko 40 różnorodnych projektów przygotowali pracownicy Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu KUL w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Biologów, która odbędzie się w piątek 14 stycznia 2022. Jej celem jest popularyzacja wiedzy z szeroko rozumianej biologii.

- Doświadczenia ostatnich miesięcy spowodowały, że nikogo nie trzeba przekonywać już o roli zagrożeń biologicznych, ale także o znaczeniu nauki w ich zwalczaniu – mówi koordynator akcji na KUL dr Radosław Mencfel.

Noc biologów to cykl otwartych dla każdego wykładów, prezentacji i warsztatów, jakie odbędą się w laboratoriach Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu KUL w piątek 14 stycznia 2022 roku od godz.13 do 21. Będzie to część ogólnopolskiego projektu realizowanego na większości wydziałów przyrodniczych w Polsce.

- Nauki biologiczne rozwijają się dzisiaj w szybkim tempie, dzięki nowoczesnym urządzeniom powstają coraz to nowe technologie, wzrasta też ich zastosowanie w medycynie, przemyśle, rolnictwie i gospodarstwach domowych - podkreśla dr Mencfel.

Z drugiej strony rozwój technologii i przemysłu, nie tylko związanego z biologią, powoduje szereg zagrożeń, także dla życia i zdrowia człowieka. Najlepszym sposobem na właściwe wykorzystanie tak nowych możliwości, jakie daje rozwój biologii, jak i zmniejszanie zagrożeń dla człowieka i jego otoczenia, jest zdobywanie wiedzy, co umożliwia udział w Nocy Biologów.

W ramach akcji pracownicy KUL przygotowali blisko 40 projektów, głównie warsztatów laboratoryjnych, pokazów i doświadczeń.

- Uczestnicząc w nich będzie można m.in. przekonać się jak czuje się lekarz w pełnym zabezpieczeniu ochronnym podczas opieki nad pacjentem z Covid czy wcielić się w rolę Sherlocka Holmesa i przeprowadzić analizę chromatograficzną dokumentu - mówi koordynator Nocy Biologów.

Z myślą o przygotowujących się do egzaminu dojrzałości przygotowane zostały zajęcia w laboratorium, podczas których będzie można  przećwiczyć opisywanie przebiegu eksperymentu, formułowanie obserwacji i wniosków.

Szczegółowy program, lokalizacje, opisy projektów i rejestracja na stronie www.nocbiologow.pl, informacje na https://www.facebook.com/nocbiologow.kul)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy