W czasie obchodów 25. Dnia Judaizmu w archidiecezji lubelskiej, została zaprezentowana ostania pozycja literacka zmarłego w minionym roku ks. Grzegorza Pawłowskiego zatytułowana "Mesjasz i Jego wyznawcy".
Książkę zaprezentował ks. Marek Szymański, dyrektor Archidiecezjalnego Wydawnictwa "Gaudium", w którym publikacja została wydana.
"Prezentowana książka Mesjasz i Jego wyznawcy autorstwa ks. Grzegorza Pawłowskiego jest jedenastą z kolei opublikowaną w Wydawnictwie Gaudium. I podobnie jak pierwsza, która ukazała się w 2005 r. (potem miała swoje wznowienia), została napisana prozą. Wszystkie inne miały charakter tekstu wierszowanego, układanych poematów opisujących zarówno biograficzne wątki, jak i historie podobnych ludzi doświadczonych czasem zagłady. Możemy powiedzieć, że tym tytułem ten osobisty literacki krąg twórczości autora zamknął się w sposób ostateczny. Ale dlaczego w takim razie powrócił do formy prozy w swoim przekazie?
Myślę, że sama konstrukcja książki wymusiła to na autorze, ponieważ tu mamy do czynienia z osobistym komentarzem biblijno-archeologicznym odnoszącym się do wybranych fragmentów z Ewangelii, opisujących działalność Pana Jezusa, oraz licznych fragmentów z Dziejów Apostolskich, niejako archiwizujących działalność apostołów.
Komentarz autora podaje być może wiele już znanych dla czytelnika informacji dotyczących konkretnych perykop ewangelicznych, ale natrafiamy także na bardzo interesujące szczegóły odnoszące się np. do miejscowości biblijnych czy postaci i ich losów. Autor pozwala czytelnikowi ubogacić wiedzę, gdy podaje drobne szczegóły geograficzne, np. położenie miasteczka Nain, gdzie Pan Jezus wskrzesił młodzieńca – syna wdowy, i lokalizowania miejscowości przy drodze prowadzącej na górę Tabor.
Innym razem, opisując losy Jana Chrzciciela, nazywa miejsca, gdzie był więziony i gdzie stracił życie, wskazując położenie twierdzy Heroda Antypasa. Ważnym jest to, że te i inne wiadomości zostały nie tylko zebrane i metodologicznie opisane przez księdza Grzegorza, ale opisuje je ktoś, kto te miejsca odwiedził, dotykał ich oraz dzięki swojej wrażliwości ukształtowanej przez swoje żydowskie pochodzenie oraz wyznawaną katolickość z pewnością mógł więcej zobaczyć i duchowo odczuć.
Dlatego osobiście książki Mesjasz i Jego wyznawcy nie odczytuję w kategoriach testamentu, chociaż jednoznacznie takie skojarzenie się nasuwa siłą rzeczy i jest całkowicie uprawnione. To właśnie ta książka, czyli praca nad nią, podprowadziła autora pod bramę przejścia z życia do życia, a środowisku wydawniczemu pozwoliła na ponowne ożywienie Jego myśli, chociaż od nas odszedł. Osobiście odbieram ją jako autorskie wyznanie wiary – jako CREDO.
W jej treści autor przeprowadza czytelnika przez najważniejsze miejsca i wydarzenia związane z Ewangelią, a opatrując to wszystko swoim komentarzem, sam przecież wyznaje wiarę w Jezusa Chrystusa i założony przez Niego Kościół. Ważne jest w tym kontekście podkreślenie, że autor nie odnosi się jedynie do Ewangelii – faktów i słów związanych z działalnością Pana Jezusa, ale także dotyka Dziejów Apostolskich, czyli skupia się na losach apostołów – pierwszych chrześcijan – pierwszych wyznawców Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego. I w ujęciu historycznym rodzącego i rozwijającego się Kościoła musimy zaznaczyć, że sam autor do nich przynależy, czyli sam jest wyznawcą Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego – Mesjasza. Dlatego podkreślę to jeszcze raz, że tę książkę można odbierać jako CREDO autorskie, utkane z miłości do Biblii i do Ziemi Świętej, gdzie długie lata żył i posługiwał.
Dzisiaj my mamy możliwość sięgnąć po to CREDO zatytułowane Mesjasz i Jego wyznawcy. Czynimy to z wdzięcznością, gdyż wiemy, że już żadnej innej książki On już dla nas nie napisze. I jednocześnie być może kiełkuje w nas taka myśl inspirowana historią Kościoła, który po czasach męczenników na ołtarze wynosił właśnie tych, którzy charakteryzowali się pośród sobie współczesnych świadectwem na wskroś ewangelicznego życia, że ks. Grzegorz Pawłowski dzisiaj jest dla nas takim Wyznawcą – pisanym przez duże W. Bez wątpienia możemy powiedzieć, że jeśli znamy Jego biografię – dramatyczne losy żydowskiego dziecka i poszukującego domu księdza – i z tej perspektywy czytamy Jego komentarz biblijny Mesjasz i Jego wyznawcy, to pozwalamy się prowadzić w wierze komuś, kto poznał Mesjasza – Jezusa Chrystusa i jest Jego autentycznym Świadkiem – prawdziwym wyznawcą".