Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Zmarł dr Józef Zięba, lubelski poeta, prozaik, publicysta

Poeta dokumentujący życie kulturalne Lublina i Lubelszczyzny zmarł w Lublinie 5 lutego.

Doktor Józef Wiesław Zięba urodził się 15 sierpnia 1932 roku w Powursku na Wołyniu. W 1951 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, studia polonistyczne w 1955 roku w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1974 roku uzyskał doktorat w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Był organizatorem i wieloletnim kierownikiem Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie. Od 1989 roku należał do Oddziału Lubelskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Był również inicjatorem i wiceprezesem Stowarzyszenia Lubelska Fara.

Oprócz wielu tomików wierszy wydał także wiele opowieści, książki na temat KUL-u oraz cykl wspomnieniowy. 

Był edytorem tekstów Jana Pocka, Józefa Czechowicza, Karola Wojtyły, Józefa Łobodowskiego, Stanisława Bojarczuka, redaktorem pracy (razem z Waldemarem Michalskim) „Lublin literacki 1932-1982. Szkice i wspomnienia”, autorem licznych artykułów prasowych.

Wiele lat współpracował z Wydawnictwem Lubelskim i Wydawnictwem „Polihymnia” oraz dwumiesięcznikiem „Lublin. Kultura i społeczeństwo”.

Jesienią 2021 roku dr Józef Zięba swoje archiwum literackie przekazał Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Ostatnia książka Józefa Zięby ukazała się pod koniec 2021 roku. Nosi tytuł „Pożegnanie z Wołyniem”.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy