Tamara Łempicka, jej prace i osobiste pamiątki, będą bohaterami wystawy, którą przygotowuje Muzeum Narodowe w Lublinie. Wystawa zostanie otwarta 18 marca, w 42. rocznicę śmierci artystki.
Choć przykład jej życia osobistego nie jest godny polecenia, to nie można jej odmówić wielkiego talentu i umiłowania Polski, pomimo tego, że przyszło jej żyć w różnych krajach i na różnych kontynentach. Wystawa „Tamara Łempicka - kobieta w podróży” jest zaproszeniem do świata lat 20. i 30. XX wieku, czyli do niezwykłej epoki podporządkowanej nowemu stylowi, jakim było art déco. Na wystawie prezentowanych będzie 60 prac Tamary Łempickiej, w tym obrazy, rysunki i grafiki, uzupełnione o memorabilia.
- Dzieła artystki nierozerwalnie związane z jej życiem, prezentowane w otoczeniu przedmiotów codziennego użytku – mebli, wyrobów rzemiosła artystycznego, strojów oraz maszyn - mają przybliżyć Państwu niezwykłe życie Tamary Łempickiej, jednej z największych artystek XX wieku - mówi Katarzyna Mieczkowska dyrektor muzeum.
Na wystawie będzie można zobaczyć prace z muzeów francuskich, uzupełnione o prace pochodzące z instytucji polskich oraz z kolekcji prywatnych.
- To pierwsza w Polsce wystawa pokazująca artystkę w taki sposób. Jej prace pokazane w otoczeniu przedmiotów z jej czasów, poprowadzą zwiedzających w podróż śladami artystki, która przemierzyła daleką drogę, zarówno tę związaną z miejscem zamieszania i życiem osobistym, jak i drogę artystyczną - mówi Marcin Lachowski kurator wystawy.
Do najbardziej rozpoznawanych obrazów artystki należy obok "Dziewczyny w zielonej sukience" portret jej córki Kizette, jak nazywała ją matka, choć naprawdę dziewczynka miała na imię Maria Krystyna. To do niej mówiła ponoć babka „Kizette, pozuj swojej matce, bo któregoś dnia będzie bardzo sławna, a ty trafisz do muzeum”. Dziś wiadomo, że spełniły się te słowa. Nie zabraknie także portretu męża Tadeusza, wielkiej miłości młodziutkiej Tamary, niestety jak się okazało trudnej i zakończonej rozwodem, do którego liczne powody dostarczyła sama artystka.
Obok portretu najbliższych w Lublinie będzie można zobaczyć 42 obrazy olejne, 15 rysunków, 2 grafiki i przedmioty osobiste Łempickiej oraz pochodzące z jej epoki. Wystawa zostanie otwarta 18 marca i gościć będzie w Lublinie do 14 sierpnia.