W Środę Popielcową ruszyły zapisy na tegoroczną Ekstremalną Drogę Krzyżową. Ma być ciężko, daleko i daj Boże, żeby padało...
Ekstremalna Droga Krzyżowa to szansa na pielgrzymkę w dosłownym znaczeniu, ale też na wędrówkę w głąb siebie. To nocna samotna podróż, kiedy człowiek może zrzucić wszystkie codziennie nakładane maski i doświadczyć prawdziwej obecności Pana Boga.
- To czas, w którym można poznać samego siebie i uporządkować w końcu swoje relacje z Bogiem − mówi ks. Mirek Ładniak, główny organizator EDK w Lublinie.
Ta droga jest dla każdego i ma pomóc w przeżywaniu Wielkiego Postu i dobrym przygotowaniu do przeżycia najważniejszego dla chrześcijan momentu w roku. Choć wydawałoby się, że ochotników, by w zimną noc, często w deszczu przemierzać samotnie wiele kilometrów może brakować, to jednak z roku na rok pielgrzymów na trasach EDK przybywa.
Na EDK, jak zaznacza ks. Ładniak, wychodzi się samodzielnie i samemu po to, by zmierzyć się z własnymi słabościami i odkryć miłość Pana Boga. - Chodzi też o to, by nie wyruszać w drogę dla samego siebie, żeby nie było to cierpienie dla cierpienia, ale by ta pielgrzymka prowadziła nas do zmartwychwstania - podkreśla duszpasterz.
Tegoroczną nowością jest fakt, że Msza św. przed wyruszeniem w trasę 25 marca o godz. 19, odbędzie się w trzech kościołach: w archikatedrze lubelskiej, w kościele św. Mikołaja na Czwartku oraz w kościele powizytkowskim.
W archikatedrze zbiorą się ci, którzy wyjdą na trasy: czerwoną, fioletową, oraz żółto-niebieską. W kościele na Czwartku pielgrzymi z tras: pomarańczowej, brązowej i zielonej, a w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej z żółtej, niebieskiej i czarnej.
W zależności od wyboru trasy pątnicy mogą dotrzeć do Wąwolnicy: trasą czerwoną bł. Stefana Wyszyńskiego licząca 46 km, trasą fioletową bł. Władysława Gorala - 41 km; trasą żółtą św. Jana Pawła - 43 km; trasą czarną bł. P. J. Frassatiego - 51 km.
Dwie trasy: brązowa (bł. o. Józefa Mazurka - 40 km) i zielona (ks. F. Blachnickiego- 42 km) poprowadzą z Lublina do bazyliki św. Anny w Lubartowie.
Trasa pomarańczowa bł. Karoliny Kózkówny - 34 km oraz niebieska św. Faustyny Kowalskiej - 30 km, to drogi wokół Lublina.
Nowością w tym roku jest trasa żólto-niebieska św. Jakuba Apostoła licząca 44 km. i prowadząca z archikatedry do kościoła św. Jakuba w Głusku trasą Camino.
Zapisy przyjmowane są w sekretariacie EDK znajdującym się w kawiarence parafialnej przy kościele św. Andrzeja Boboli. Zapisy będą trwały do końca, więc swój udział można zgłosić bezpośrednio przed wyjściem.
Każdy uczestnik Ekstremalnej Drogi Krzyżowej otrzyma pakiet, w którym znajdą się rozważania oraz opaska odblaskowa. - Na wszystkich trasach będą ekipy porządkowe i służby medyczne.