Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nietypowy kierunek studiów na KUL

Rusza od października 2022 r. Będzie na nim mogło studiować na razie zaledwie 36 osób. To zdecydowanie kierunek przyszłości.

KUL od nowego roku akademickiego 2022/2023 uruchamia nowy kierunek studiów - sztuczna Inteligencja.

Zajęcia - jak opowiada prof. Piotr Kulicki z Katedry Podstaw Informatyki na KUL - będą koncentrować się na praktycznych umiejętnościach programistycznych związanych z aplikacjami sztucznej inteligencji. Na uniwersytecie trwa obecnie Ogólnopolska Konferencja Kognitywistyczna pt. "Czas na umysł 4.0. Sztuczna Inteligencja".

Nowe studia z zakresu sztucznej inteligencji, które będzie mogło od października 2022 r. podjąć 36 osób, mają przygotować do podjęcia pracy w charakterze programistów i specjalistów w zakresie projektowania systemów inteligentnych, a także oceny ich przydatności.

Pozwolą one uzyskać bardzo konkretne kompetencje zawodowe, dzięki którym będzie można m.in. tworzyć proste i złożone programy komputerowe do rozwiązywania problemów związanych z AI (z ang. Artificial Intelligence), a także kompetencje analityczno-informatyczne, takie jak programowanie w języku skryptowym Python oraz w języku R. To także możliwość uzyskania umiejętności korzystania ze specjalistycznych narzędzi programistycznych w zakresie - jak podają twórcy kierunku - automatyzacji rozumowań, reprezentacji wiedzy, maszynowego uczenia się i przetwarzania języka naturalnego.

- Próbując określić to, czym jest, a właściwie czym ma być sztuczna inteligencja, należy wskazać na całkowicie nowy podmiot w otaczającej nas rzeczywistości. I nie chodzi tutaj o znany w kulturze masowej byt, który miałby okazać się groźny dla ludzi, lecz o sztuczną inteligencję związaną z jej praktycznym zastosowaniem - podkreśla prof. Kulicki, przypominając, że sztuczna inteligencja ma pomagać ludziom w rozwiązywaniu bardzo konkretnych zadań.

Absolwenci KUL po kierunku sztuczna inteligencja mają jednak posiadać nie tylko praktyczne umiejętności programistyczne, ale mają być także przygotowani do kształtowania polityki w tym obszarze np. w przedsiębiorstwach lub w administracji państwowej. "Co ważne, to z pewnością będą bardzo ciekawe studia łączące wiedzę nie tylko z informatyki, ale także z filozofii, psychologii czy modnej w ostatnich latach kognitywistyki" - podsumowuje prof. Kulicki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy