Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych malarzy ludowych. Pierwsze swoje prace sprzedawał na targu z warzywami.
Wystawę niezwykłych prac Stanisława Koguciuka można oglądać w „Galerii
Artysta tworzył w pięciu cyklach: pejzaże, sceny rodzajowe z życia wsi, epizody obrzędowe i religijne oraz tzw. humory. Stanisław Koguciuk (1933–2021) – artysta zwany Nikiforem z Pławanic, laureat wielu nagród i konkursów, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych, był rozpoznawalnym twórcą ludowym.
Popularność Stanisława Koguciuka już za życia artysty była ogromna. Malował dużo i wciąż za mało. Przez wiele lat jego prace cieszyły się i nadal cieszą niesłabnącym zainteresowaniem kolekcjonerów i znawców sztuki – informują organizatorzy wystawy. Szacuje się, że w ciągu swej niespełna pięćdziesięcioletniej twórczości namalował ok. dwadzieścia tysięcy obrazów.
Urodził się 1 maja 1933 r. na Wołyniu, w Jankowicach, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Wychowywał się w rodzinie rzymskokatolickiej. W 1945 r. rodzina osiedliła się w Pławnicach, wsi w powiecie chełmskim. Przygodę z malarstwem rozpoczął dość późno. Malował początkowo na fragmentach koszul, a prace sprzedawał na targu w Chełmie. Malarz Julian Bajkiewicz pomógł mu doskonalić warsztat. W 2012 r. otrzymał ważną Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Wystawę jego prac można było oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Lublinie. Zmarł 13 listopada 2021 r.
Dzieła prezentowane w "Galerii 0" CSK pochodzą z kolekcji prywatnej Państwa Beaty i Dariusza Mazurków. Wstęp dla zwiedzających jest wolny.