Nowy numer 39/2023 Archiwum

Wraca Noc Muzeów. Co się będzie działo?

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią bramy Zamku Lubelskiego, oddziały miejscowe i zamiejscowe muzeum ponownie otwarte zostaną nocą.

Jubileuszowa 25. Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie rozpocznie się 14 maja o godz. 18. Potrwa do północy. 

W tym czasie mieszkańcy naszego województwa będą mogli skorzystać z atrakcji, które zostały przygotowane zarówno przez Muzeum Narodowe w Lublinie, jak i wszystkie jego zamiejscowe oddziały. 

W programie przewidziano m.in. oprowadzania z przewodnikiem po Kaplicy Trójcy Świętej w godz. 18-23, wejścia co 20 min. (wstęp wolny) oraz oprowadzania kuratorskie po wystawie "Tamara Łempicka - kobieta w podróży", godz. 18.00, 19.30, 21.00, 22.30. Bilety w cenie 1 zł do kupienia na stronie www.bilety.mnwl.pl (od 12 maja, od godz. 11).

W sali edukacyjnej Zamku Lubelskiego przewidziane są również specjalne warsztaty i animacje dla dzieci w godz. 18-22, na które wstęp jest wolny.

O godz. 20 w sali kinowej na parterze zaplanowno wykład "O pewnym typie fałszywych miedzianych szelągów Jana Kazimierza z lat 1659-1666”, który wygłosi Tomasz Markiewicz, a o godz. 21 muzeum zaprasza na pokaz filmu "Wielki Gatsby" (2013), w reż. Baz Luhrmanna. 

Atrakcje przygotowało także Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. 
Tam w planach jest:

  • wykład "Skarb z Pińska i jego czasy na wystawie stałej w MZWDR" wraz z pokazem fragmentu skarbu - Marta Cyran, dr Marcin Gapski.
  • prezentacja filmu "Z konserwatorską pasją" z udziałem Elżbiety Nosek
  • wykład "Skarb z Pińska na tle innych wczesnośredniowiecznych skarbów monet arabskich z ziem polskich" z pokazem wybijania monet - dr Tomasz Markiewicz
  • premiera filmu "Srebrny skarb z Pińska. Kunszt średniowiecznych jubilerów" i spotkanie z reżyserem Mateuszem Osiadaczem
  • gra pałacowa "Na tropie księżycowego skarbu" - zabawa interaktywna dla młodzieży

Pozostałe lubelskie muzea, które również czekają na odwiedzających z ciekawymi prezentacjami i wystawami, otwarte będą w godz. 18-21.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast