Uczą się w różnych klasach i mają różne zainteresowania, połączyło ich jednak wspólne działanie, które pozwolił odkryć nowe oblicze wiary i kultury.
Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Grupa uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie udowodniła, że każdy ma w sobie talent, trzeba go tylko odkryć i wykorzystać. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu w projekt „Oblicza dialogu”, do udziału w którym od kilku lat zaprasza Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. W tym roku odbyła się już IX edycja, której towarzyszyło hasło „Pan Wszelkiego Stworzenia. Obraz natury w religiach i kulturach świata”.
– Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w tym wydarzeniu. Sam, kiedy się o nim dowiedziałem, pomyślałem, że to dobra okazja, by zaangażować młodych do poszukania różnych informacji związanych z religią, przyrodą i kulturą. Lublin to miasto wielokulturowe, więc na „własnym podwórku” mamy okazję spotykać ludzi pochodzących z różnych kultur i wyznań, o których bardzo mało wiemy. To była więc możliwość, by trochę przyjrzeć się innym, a przy okazji zobaczyć, jaki świat jest piękny – mówi Józef Nowak, katecheta z V LO, koordynator projektu.
Do realizacji przedsięwzięcia zostali zaproszeni różni uczniowie z różnych klas. Początki, jak to zwykle bywa, łatwe nie były, bo trzeba było stworzyć koncepcję projektu, zdobyć różne informacje, zaprosić ciekawych gości, którzy mogą powiedzieć coś na interesujący młodych temat, nagrać filmiki, napisać artykuły, zrobić zdjęcia. – Rzeczywiście pracy było dużo, ale kiedy zaczęły się pojawiać konkretne pomysły, okazało się, że wśród młodych jest wiele talentów. Podzieleni na kilkuosobowe zespoły, uczniowie zajmowali się danym zagadnieniem przygotowując je, szukając informacji i ostatecznie umieszczając na specjalnie stworzonej do tego celu stronie internetowej – mówi Józef Nowak.
Strona musiała mieć swoją nazwę, którą ostatecznie zaproponowała Marysia, łącząc ze sobą ważne dla uczniów elementy. Tak powstała nazwa lovlu.obliczadialogu.pl. – Lovlu można tłumaczyć na dwa sposoby. Po pierwsze jest to połączenie nazwy naszej szkoły i dwóch pierwszych liter naszego miasta. Nasze liceum to V Liceum Ogólnokształcące, więc litera v w środku nas określa, a naszym miastem jest Lublin, stąd połączenie dwóch słów „love Lublin” – wyjaśnia autorka.
Zachęcamy do oglądania strony lovlu.obliczadialogu.pl
Więcej o młodych i tej inicjatywie będzie można przeczytać w 23 numerze "Gościa Lubelskiego".