Nowy numer 49/2023 Archiwum

Łaziska. Stawiamy na tożsamość i lokalne wartości

Siła i popularność ośrodków gminnych drzemie w potencjale mieszkańców i ich zapotrzebowaniu na wspólne działania, także kulturalne.

Sieć bibliotek w gminie Łaziska jest niezmienna od dziesiątków lat. Biblioteki swoją działalność w środowisku zaznaczają systematyczną, wielokierunkową pracą, wysokimi wskaźnikami czytelniczymi oraz tożsamością z lokalnymi wartościami. Praca w naszych bibliotekach znacznie odbiega od standardowego modelu. Gminna Biblioteka i Dom Kultury w Łaziskach należy do grona nielicznych w województwie bibliotek, które świadczą usługi także jako dom kultury. Filie biblioteczne natomiast przejęły księgozbiory szkolne i obecnie pełnią również rolę bibliotek szkolnych - czytamy na stronie instytucji.

Funkcję kierowniczą objął zaledwie przed kilkoma miesiącami i od razu postanowił ożywić działania ośrodka w Łaziskach w powiecie opolskim. - Moim zadaniem jest poszerzenie działalności kulturalnej dla mieszkańców Łazisk i nie tylko - mówi Maciej Janoszczyk, dyrektor Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Łaziskach. Dotychczas podjął starania, które w języku marketingu można określić sukcesem. Stara się działać dwutorowo tak, aby zarówno biblioteka jak i dom kultury mogły się rozwijać. Tym, co może ograniczyć zapał i pomysły do działania nowego dyrektora są fundusze. Jednak ten jest dobrej myśli, bo nawiązuje coraz to nowe kontakty, które stanowią o podstawie powodzenia jego misji. 

- Zauważamy, że w tym roku wzrosło z oczywistych przyczyn zapotrzebowanie na różnego rodzaju spotkania i inicjatywy. Możemy się pochwalić tym, że działają tu prężnie liczne stowarzyszenia i kluby - mówi M. Janoszczyk. Wśród wyróżniających się formacji jest stowarzyszenie Łaziszczanki, Koła Gospodyń Wiejskich i Klub Kobiet Aktywnych. Jak zauważa dyrektor, czas po pandemii jest wytężony bo i potrzeb jest więcej. Teraz myśli o stworzeniu działań dla mężczyzn.

Obecnie instytucja skupia się na organizacji imprez masowych, które przyciągają dużą liczbę osób. Na temat działań programowych dyskutuje się i poszukuje się optymalnych rozwiązań. – Organizujemy też wyjazdy do opery, kina i teatru w miarę potrzeb i zainteresowania – dodaje dyrektor. Ponadto biblioteka i dom kultury oferuje zajęcia dla najmłodszych. Podkreśla też ścisłą współpracę z klubem sportowym Orzeł UKS Łaziska, zrzeszającym młodych sportowców, ich rodziców i opiekunów. Organizowane są turnieje w związku z tym oraz liczne atrakcje o charakterze rodzinnym. - Chcielibyśmy oczywiście poszerzać aktualną działalność i szukać nowych inicjatyw, które byłyby z korzyścią dla mieszkańców gminy i nie tylko.

Więcej w kolejnym 23/2022 numerze „Gościa Lubelskiego”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy