Nowy numer 17/2024 Archiwum

Rusza kolejna edycja festiwalu organowego

To już tradycja, że wraz z początkiem lata kościół Świętej Rodziny na Czubach staje się miejscem spotkania z muzyką. Tym razem będzie to już XXVI Międzynarodowy Festiwal Organowy.

Tegoroczna edycja odbywa się w 35. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Lublinie właśnie w kościele Świętej Rodziny, który w 1987 roku, będąc w trakcie budowy, stał się miejsce spotkania wiernych z papieżem. Do Lublina przybyło wówczas milion ludzi, którzy uczestniczyli we Mszy św. na Czubach. Od tamtej pory ten kościół jest miejscem szczególnie związanym z papieżem Polakiem.

Tu także od 26 lat odbywają się przez całe lato koncerty muzyki poważnej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Wiele edycji tego wydarzenia związanych było z Janem Pawłem II. Tak jest i w tym roku. Festiwalowi towarzyszy hasło 35. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Lublinie „Wyrażam radość, że Lublin żyje…”.

Inauguracja wydarzenia będzie miała miejsce 9 czerwca. Koncert  Papieski „Jan Paweł II - papież rodziny” na rozpoczęcie XXVI Festiwalu Organowego Lublin-Czuby w ramach ogólnopolskiego autorskiego projektu "Podaj rękę Ukrainie" uświetni inaugurację sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie.

- Ta inicjatywa to wcielenie w życie słów św. Jana Pawła II, że Kościół potrzebuje sztuki i artystów i poprzez sztukę przekazuje przesłanie Ewangelii. - Każdy z nas, ludzi wierzących, ma jakieś bardzo osobiste duchowe spotkanie ze św. Janem Pawłem II. Dla mnie to oczywiście Jego pielgrzymki do Polski, w tym ta z 1987 roku, kiedy odwiedził Lublin. Jednak wcześniej, rok przed wyborem kard. Wojtyły na papieża, uczestniczyłem w uroczystościach koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. Już wówczas Jego słowa ukształtowały moje życie. Należę do pokolenia JP II. Swoją działalność artystyczną staram się budować w ten sposób, aby mieściła się w określeniu sztuki, o jakiej mówi św. Jan Paweł II np. w Liście do Artystów - przyznaje Robert Grudzień dyrektor festiwalu.

Po rosyjskiej agresji artyści występują podczas koncertów o pokój. Po raz pierwszy programy festiwalowe łączyć będą polską i ukraińską kulturę a występować będą razem wybitni polscy i ukraińscy artyści.

Pierwszy koncert już w czwartek 9 czerwca, o godz.19.00. Wystąpią: Alicja Węgorzewska - mezzosopran, Robert Grudzień - organy, fortepian, Jerzy Zelnik - aktor, Halina Risna - sopran (Ukraina), Yulia Sharovska - fortepian (Ukraina), ks. Tadeusz Pajurek - słowo wiążące, scenariusz - Anna Drela.

Po koncercie inauguracyjnym Festiwal Lublin-Czuby będzie odbywał się w każdą środę lipca i sierpnia. Do końca festiwalu występować będą wybitni artyści z kraju i z zagranicy m.in. : Bogdan Kierejsza - skrzypce, Olga Bończyk - aktorka, Maciej Zakościelny - aktor, Alicja Węgorzewska - mezzosopran, Chór Ziemi Włodawskiej "Vlodaviensis", soliści Teatru Muzycznego w Lublinie, Andrzej Sochacki - organy, Robert Grudzień - organy, fortepian, Nadiya Velichko - organy (Ukraina), Olha Hrytsak - mezzosopran (Ukraina).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy