Biblio, czyli biblioteka multimedialna, skończyła 10 lat

To miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców, przyciągające niezwykłą ofertą zbiorów oraz wydarzeń i jednocześnie przełamujące stereotyp biblioteki.

W ciągu 10 lat działalności zanotowano niemal 850 tys. odwiedzin.

– Pojawienie się Biblio na miejskiej mapie instytucji związanych z kulturą i książką było czymś znacznie więcej niż otwarciem kolejnej filii biblioteki. Forma, w jakiej zaczęła swoją działalność, była innowacyjna i nowoczesna. Aranżacja wnętrz, jak i atmosfera oraz szeroka oferta działań nieustannie sprawiają, że mieszkańcy chętnie korzystają ze zbiorów książek, audiobooków, gier czy filmów. Aktywna działalność tego miejsca i niesłabnące zainteresowanie czytelników są sygnałem, że w naszym mieście jest potrzeba uruchamiania kolejnych takich placówek, dlatego w przyszłości będziemy rozwijać sieć miejskich bibliotek – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Biblio, czyli Filia nr 32 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, to połączenie tradycyjnej biblioteki oraz nowoczesnej mediateki pozwalającej na rozwijanie pasji oraz zainteresowań użytkowników w każdym wieku. Poza dostępnością bogatych zbiorów, biblioteka organizuje różnego rodzaju zajęcia edukacyjne, wystawy i prezentacje oraz spotkania z artystami. W ciągu 10 lat działalności Biblio zanotowała niemal 850 tys. odwiedzin i ponad 730 tys. wypożyczeń egzemplarzy zbiorów, z czego ponad 330 tys. stanowiły zbiory multimedialne, a niemal 400 tys. książki.

Aktualnie zasoby Biblio tworzy 21 tys. książek oraz ponad 13 tys. zbiorów multimedialnych. Mieszkańcy mogą z nich korzystać w tzw. wolnym dostępie, co oznacza, że są przygotowane do wypożyczenia i czytelnik przychodzący do biblioteki może wypożyczyć każdy dokument, który znajdzie na półkach. Zbiory multimedialne są szczególnie interesujące dla osób szukających czegoś innego, niż oferta popularnych serwisów streamingowych. W Biblio znajdują się m.in. kolekcje teatralne, balet czy stare kino polskie. Biblio jest jedyną filią biblioteczną gromadzącą w szerokim zakresie zbiory komiksowe dostępne do swobodnego wypożyczenia przez czytelników, w jej zasobie znajduje się ponad 150 gier planszowych, z których czytelnicy mogą korzystać podczas pobytu w filii, a także w ramach zorganizowanych spotkań klubu gier planszowych. Warto podkreślić, że niektóre z nich mają już status unikalnych, niedostępnych na rynku.

– Renoma i atrakcyjność Biblio pozwala nawiązywać współpracę z wieloma podmiotami w zakresie organizacji spotkań z wybitnymi postaciami kultury. Natomiast współpraca z fundacją „Czas Dzieci” zaowocowała obecnością od 2019 roku w elitarnym gronie współorganizatorów ogólnopolskiego festiwalu „Ojce i Dziatki”. Wydarzenia festiwalowe odbywają się obecnie w coraz liczniejszych punktach naszego miasta. Pomimo trudów i ograniczeń związanych z pandemią, w Biblio odbyły się dwie edycje festiwalu „Zobacz mój głos. Festiwal poezji miganej”. To unikalne wydarzenie, które ma na celu tworzenie warunków zapewniających osobom z dysfunkcją słuchu uczestnictwo w życiu kulturalnym miasta i podniesienie świadomości społecznej w zakresie potrzeb tych osób – mówi Piotr Tokarczuk, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

W Biblio odbywało się wiele interesujących, nietypowych wydarzeń skierowanych do mieszkańców w każdym wieku, np. potańcówki dla seniorów, warsztaty robotyki, zajęcia mappingu 3d, czy warsztaty komiksowe. Zorganizowano ponad 3700 wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, z których skorzystało około 100 tys. osób. Biblio gościła między innymi Łukasza Orbitowskiego, Artura Barcisia, Marcina Wrońskiego, Maję Lidię-Kossakowską czy Jarosława Grzędowicza. W specjalnie przystosowanej do pokazów filmowych sali odbyło się ponad 800 seansów, gromadząc kilkanaście tysięcy widzów. Także w Biblio otwarto pierwszą w mieście, darmową wypożyczalnię roweru cargo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..