Tu tradycyjnie 15 sierpnia dokonuje się poświęcenia ziół i kwiatów.
Kościół Matki Bożej Zwycięskiej w Lublinie jest dziękczynnym wotum króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo oręża polsko-litewskiego na polach Grunwaldu.
Kościół rektoralny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej, zwany kościołem powizytkowskim lub pobrygidkowskim, to jeden z najcenniejszych zabytków renesansu i gotyku w Lublinie, a jednocześnie jeden z najstarszych kościołów na terenie archidiecezji lubelskiej. Ta historyczna świątynia jest miejscem modlitwy, ale pełni również rolę zabytku, który jest codziennie otwarty dla wiernych, zwiedzających, mieszkańców i turystów. Tu tradycyjnie w dniu uroczystości Wniebowzięcia NMP dokonuje się poświęcenia ziół i kwiatów.
- Możemy zwiedzać kościół, będąc w jego wnętrzu, ale także w formie spaceru wirtualnego czy za pomocą innych rozwiązań cyfrowych. Mamy również aplikację 3D, są tam zaproponowane ciekawe rozwiązania. Będzie również już niedługo, bo jest już prawie gotowa, wersja audio związana z historią i zabytkami świątyni - mówi ks. Dariusz Bondyra, rektor kościoła.
Kościół Matki Bożej Zwycięskiej i klasztor dla zakonu św. Brygidy został zbudowany w latach 1412-1426 w miejscu kaplicy pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, św. Zofii i św. Barbary z 1396 roku. Było to pierwsze w Polsce wotum za zwycięstwo nad potęgą krzyżacką.
To dzięki Władysławowi Jagielle, a potem także dynastii Jagiellonów - miasto nad Bystrzycą stało się ważnym ośrodkiem europejskim. Ważnym krokiem ku temu stało się podpisanie w tym mieście unii Korony Polskiej z Księstwem Litewskim - Unii Lubelskiej w 1385 r. To w Lublinie w 1386 r. szlachta wybrała Jagiełłę, pogańskiego władcę Litwy, na króla Korony Polskiej, który zobowiązał się do przyjęcia chrztu oraz małżeństwa z Jadwigą. Miasto szybko stało się ważnym ośrodkiem pogranicza łączącym członków unii w połowie drogi do Krakowa z Wilna, na przecięciu międzynarodowych szlaków z północy na południe i ze wschodu na zachód. Sprzyjało to rozwojowi handlu, wymianie dóbr kultury, a także osadnictwu. Mieszczanie bogacili się na handlu, zwłaszcza czarnomorskim. Jagiełło otaczał miasto szczególnym sentymentem, obdarzał mieszkańców przywilejami, często tu przebywał. Ośrodek posiadał Radę Miejską, która od początku XV mogła już posługiwać się pieczęcią.
Obok kościoła Matki Bożej Zwycięskiej Wniebowziętej i klasztoru, jaki pozostawił w Lublinie po sobie władca, znajduje się tu arcydzieło, unikatowy w skali Europy i najważniejszy zabytek w mieście - kościół Świętej Trójcy. Obecne w nim bizantyjsko-ruskie malowidła o niezwykłej wartości artystycznej ukończono w 1418 r. Do dziś budowle pozostawione przez króla Jagiełłę sprzyjają modlitwie i zachwycają pięknem turystów odwiedzających Lubin.
Więcej na temat kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej w kolejnym 33/2022 numerze "Gościa Lubelskiego".